Традиција која спаја обе стране Дрине
У намери да се подстакне женско предузетништво и сачува традиција уз помоћ старих заната, у Тршићу је у току Трећа колонија пустовања, на којој учествују жене из Србије и Босне и Херцеговине. Предмети израђени древном техником прераде вуне користиће се у дипломатске и туристичке сврхе.Симболика културног идентитета Србије и Босне и Херцеговине осликана је мешовитим мотивима две земље на заједничком сувениру. Предмете од вуне израђивало је око две стотине жена различитих генерација.
“Јако је важно чувати традицију, те старе занате, етно рукотворине”, истиче Невенка Бобар из Шида.
Аница Јеленковић из БиХ каже да им производе углавном откупљује Етно мрежа, туристичке организације и да се углавном продају као сувенири.
Економско оснаживање жена
“Заједно за културни туризам”, назив је пројекта прекограничне сарадње, који НАЛЕД и Етно мрежа спроводе уз подршку Европске уније.
“Зато је вероватно и сарадња Владе Републике Србије са организацијама које имају овако велики углед какве су НАЛЕД и Етно мрежа, заједно са амбасадама које бораве овде код нас у земљи, од изузетног значаја за економско оснаживање жена”, указује Татјана Мацура, министарка без портфеља задужена за родну равноправност:
Илустрација: Пустовање вуне је све популарније
Ричард Маша, шеф другог сектора операција Делегација ЕУ, истиче да четири од десет туриста дестинацију за путовање бира на основу културне понуде.
“Европска унија подржава све пројекте који за циљ имају очување уметничких дела, историјских локација, локалних традиција и вредности”, наглашава Маша.
Сваки сувенир део традиције
Сувенири израђени том посебном техником, замишљени су као дипломатски поклони и аутентични туристички производи. На сваком од њих уткан је део традиције.
Супруга председника Србије Тамара Вучић поручује да је наша одговорност, сваког од нас појединачно и као колектива, да дамо свој допринос у очувању културног наслеђа.
“Веома је прикладно што смо данас овде да славимо и подржимо не само очување традиционалних рукотворина талентованих жена већ и њихово прилагођавање новим тржиштима”, поручио је Едвард Фергусон, амбасадор Велике Британије у Србији.
Предмети са заједничким националним симболима израђени вредним рукама жена са обе стране Дрине красиће домове широм света.
Извор: https://www.rts.rs/vesti/drustvo/5583197/pustovanje-zene-srbija-bih.html