Image Alt

Српска сува шљива у првој лиги светског тржишта

Српска сува шљива у првој лиги светског тржишта

Један од најважнијих актуелних сезонских послова је свакако берба и прерада шљиве, а Ваљевски крај је већ деценијама познат као срце производње суве шљиве у Србији, са највећим капацитетима за сушење. Ове године, и поред изазовних временских услова, род је више него задовољавајући.

Нашколега, новинар РТС-а Михајло Јефтић је обишао један од највећих прерађивачких капацитета у Србији и пренео нам да упркос глобалном паду цена, који је узроковао вишак залиха од прошле године, нови род стиже у правом тренутку. Очекивања су висока, јер су капацитети пуни, а квалитет овогодишње шљиве задовољава најстроже критеријуме.

Произвођачи су задовољни ценом од 25 динара по килограму, што је прихватљиво на светском тржишту, иако је тржиште преплављено залихама суве шљиве. Ипак, надају се да ће се са почетком продаје у октобру ситуација стабилизовати.

Са бербом шљиве која се очекује да буде завршена за десетак дана и сушењем које ће ускоро почети, прерађивачи су спремни за изазове који предстоје. Ваљевски крај и Осећина остају центар извозне индустрије суве шљиве, и упркос глобалним изазовима, оптимизам за успех на светском тржишту остаје висок.

Лоше вести по нас из Словеније

Словенија је повукла контингент шљива из Србије, објављено је на сајту РАСФФ, порталу ЕУ који служи за информације о безбедности хране. Шљиве су повучене због већег присуства инсектицида Ацетамиприд, пренео је Н1. Максимална дозвољена количина тог инсектицида је 0,03 милиграма по килограму, а у шљивама из Србије измерено је 0,10 милиграма по килограму.
Контингент шљива из Србије повучен је у петак.

Шта је Ацетамиприд и чему служи?

Ацетамиприд је инсектицид који се користи за заштиту биљака од различитих штеточина, укључујући инсекте као што су ваши, лептири и други сисачи биљака. Делује тако што утиче на нервни систем инсекта, узрокујући његову парализу и на крају смрт.

Иако је ефикасан у контроли штеточина, употреба ацетамиприда у пољопривреди подлеже строгим регулативама због могућих ризика по људско здравље и животну средину. Због тога постоје прописане максималне дозвољене количине овог инсектицида у храни, које, ако се премаше, могу довести до повлачења производа са тржишта, као што је случај са овим контингентом шљива из Србије у Словенији.

Извор: РТС, Н1

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish