Нису имали струју али лед за вино јесу
НА ДВОРУ БРАНКОВИЋА СЕ ПИЛО ВИНО СА ЛЕДОМ: Папа из 15. века забележио како је био угошћен у Смедереву код деспота ЂурђаФОТО: ПРИНТСЦРЕЕН/ ДисцоверСербиа
Једини сачувани средњовековни двор, у своје време одисао је богатством и сјајем, имао ковницу новца, гала забаве, дворског композитора, а у врелим летњим месецима 15. века, веровали или не, овде се пило вино са ледом!
– Тадашњи велики бискуп Енео Силвио Пиколомини, потоњи папа Пио ИИ, у својим списима наводи да се дивно осећао код свог пријатеља Ђурђа Смедеревца на двору пијући са њиме вино са ледом у августу. Питате се одакле му лед? Знао је Ђурађ Бранковић да поштује народну мудрост па да у зимским месецима сачува велику санту леда, однесе је у земуницу или подрум где је заштићена од спољне температуре. Онда кад дођу врели летњи дани, искрцка је и послужи вино са ледом – прича Горан Јовшић, туризмолог и водич кроз Смедеревску тврђаву.
Он наводи да се лед обавијао и сламом да се боље очува за вреле летње дане.
Летње витешке игре
ПО угледу на дубровачке летње игре ђостре – витешке трунире, Ђурађ Смедеревац на свом двору организовао је летње игре. Осим забаве за госте, турнири су служили и да би витезови остали у форми. Негујући традицију, Смедерево је пре неколико година било домаћин Светског првенства у витешким борбама.
Будућем папи послужено је вино, али и друга пића су се користила лети.
– На двору се за расхлађивање пило бело вино “смедеревка”, али и црна вина, затим медовина и пиво – каже Јовшић.
Иначе, нема података да је у српским градовима било радионица за производњу пива, али је деспот Ђурађ Бранковић митроплиту Ванедикту поклонио “Пивничиште” на Руднику.
А осим што је био сјајан домаћин, Ђурађ је био и одличан дипломата. У то време, Дубровчани су долазили преко Црног мора до Смедерева, и каналом улазили у деспотов град како би трговали. Једино су они имали ту екслузиву у односу на друге бродове. Чак је деспот једну кулу прогласио за дубровачку на којој су владали закони Републике Дубровник.
– Тек 250 година касније, Европа ће се сетити амбасада, а Ђурађ је имао дубровачку амсбасаду у 15. веку – каже Горан Јовшић.
Извор: НОВОСТИ