Како суша утиче на овогодишњу сезону вргања?
Почетком септембра традиционално се одржавају Дани вргања, туристичка манифестација која окупља љубитеље и скупљаче ове врсте печурака. Како се овогодишња манифестација развија, проверила је Катарина Радовић новинарка ТВ Нова
Посебно је интересантно има ли вргања ове године с обзиром на сушу?
„Нажалост, вргања је ове године веома мало“, каже Катарина. „Било их је нешто раније у сезони, али сада је ситуација слабија. Међутим, постоје друге врсте печурака.“
На манифестацији смо видели разне штандове. На једном од њих разговарали смо са Мирјаном Николић која представља своје производе.
„Поносимо се са нашом лављом гривом“, истиче Мирјана. „Имамо капсуле и екстракте, тинктуре риши и домаће природне сапуне са гљивама. Овај сапун је посебно добар за људе са себорејом и лављом гривом.“
„Гљиве су будућност јер подижу имунитет и побољшавају здравље“, додаје она. „Лавља грива је посебно корисна за мозак и нервни систем. Помаже у терапији Алцхајмерове болести и може помоћи у лечењу аутизма код деце.“
„Лавља грива изгледа као наш мозак“, појашњава Мирјана. „Природа је направила тако да изгледа као наш мозак, па самим тим помаже у очувању нервне структуре, памћења и размишљања. Такође је корисна за људе који су под стресом или имају проблема са говора.“
На другом штанду, Драгица нам говори о тренутном стању гљива у Србији.
„Иако је суша утицала на број вргања, постоји много других врста гљива. Гљиве нису важне само за храну већ и за медицинске производе као што су тинктуре“, објашњава Драгица.
„У Коповнику можемо наћи око 50-60 врста гљива. Гљиве нису само корисне за исхрану, већ могу бити и инспирација за уметност, попут сувих аранжмана“, додаје она.
„Очекујемо велики број посетилаца данас и сутра“, додаје Драгица. „Коповник је увек лепо место и извор енергије за нас.“ На крају, остаје нам да се припремимо за такмичење у припреми јела од печурака.
Извор: ТВ НОВА
Фото: Владимир Јањић