Драгомир Ивановић: Успешан узгој шпаргле на обронцима Јужне Србије
Шпаргла, веома цењено поврће у светској кухињи, све више налази своје место и на домаћим пољима. Драгомир Ивановић, пољопривредник из околине Врања, већ годинама успешно узгаја ову културу на својим парцелама. Са дугогодишњим искуством у аграру, Ивановић је одлучио да се посвети управо шпаргли, препознавши у њој велики потенцијал и на домаћем и на страним тржиштима.
Избор сорте и врсте шпаргле
Ивановић се углавном фокусира на узгој зелене шпаргле, која је све популарнија у Србији. Она се разликује од беле шпаргле не само по боји, већ и по начину узгоја – зелена шпаргла расте изнад земље и због тога има израженији укус и више хранљивих материја. „Зелена шпаргла је захтевнија за узгој јер јој треба више сунца и редовна нега, али се брже развија и има одличну потражњу на тржишту“, објашњава Ивановић.
Технологија узгоја шпаргле
Узгој шпаргле почиње са садњом ризома или семена. Ивановић напомиње да је најбоље време за садњу пролеће, када се земљиште добро загреје, а клима у Јужној Србији омогућава бржи раст биљке. „Шпаргла се сади на дубини од око 25-30 центиметара, што омогућава да корен развије снажну основу за раст. За најбоље резултате користим органско ђубриво, а земљиште мора бити богато хумусом и добро дренирано“, истиче он.
Процес бербе шпаргле захтева стрпљење, јер биљка тек у трећој години даје први значајнији принос. Ивановић саветује да је неопходно редовно заливање, али да биљка не подноси стајаћу воду. „Најбоље је користити систем кап по кап како би се вода равномерно распоредила“, додаје он.
Изазови у узгоју
Ивановић се током година суочавао са бројним изазовима у узгоју шпаргле. „Болести попут коренске трулежи могу бити веома опасне, нарочито у влажнијим условима. Најбоље је превентивно третирати биљке и редовно контролисати земљиште. Такође, штеточине попут гусеница и скакаваца могу да направе значајну штету ако се на време не предузму мере“, упозорава он.
Климатски услови су такође велики изазов. Последњих година, све чешће суше представљају проблем. „Због високих температура и недостатка падавина, неопходно је улагати у системе за наводњавање и стално пратити стање на пољу“, каже Ивановић.
Финансијски аспекти производње
Ивановић објашњава да је почетна инвестиција у узгој шпаргле релативно висока, али да се исплати на дужи рок. „Улагање у садни материјал, системе за наводњавање и радну снагу је значајно, али већ од треће године може се остварити профит. Цена шпаргле на тржишту варира, али у последње време се креће око 800 до 1200 динара по килограму. Са правилним узгојем и квалитетном производњом, шпаргла доноси одличан приход.“
Иако је узгој шпаргле захтеван, исплативост је несумњива. Ивановић напомиње да цена шпаргле остаје висока током целе сезоне због њене популарности међу ресторанима и на тржницама. „Постоји велика потражња за шпарглом у Србији, али и могућност извоза на иностраном тржишту“, додаје он.
Тржишна прилика
Потражња за шпарглом у Србији расте, нарочито међу купцима који цене органске и здраве производе. Ивановић наводи да је велика предност шпаргле то што је купују ресторани, маркети и индивидуални потрошачи који све више цене домаћу производњу. „Нарочито је тражена током пролећа и раног лета, а квалитетна шпаргла може лако пронаћи свој пут до купаца, како на домаћем, тако и на иностраном тржишту“, каже Ивановић.
Модерна технологија у узгоју
Ивановић је увео и модерну технологију у своју производњу. Користи софтвере за праћење стања на пољу и планирање сетве и бербе, што му омогућава да оптимизује процес и уштеди време. „Пратио сам развој технологије у пољопривреди и одлучио сам да применим иновације како бих повећао продуктивност. Дронови за надгледање усева и прецизно наводњавање су неке од нових технологија које користим у производњи“, истиче он.
Савети за почетнике
За све који планирају да се баве узгојем шпаргле, Ивановић има неколико корисних савета. „Потребно је бити стрпљив и уложити време и енергију у правилну негу биљке. Шпаргла није култура која даје брзе резултате, али након првих неколико година, приноси ће почети да се исплаћују. Важно је обезбедити квалитетно земљиште, добру дренажу и стално надгледати биљке“, каже он.
Ивановић посебно истиче важност учења из искуства других пољопривредника и праћења најновијих трендова у пољопривреди. „Сваки почетак је тежак, али уз добар план и посвећеност, производња шпаргле може бити веома исплатива“, закључује он.
FOTO> <a href=”https://www.freepik.com/free-photo/white-asparagus_1114895.htm#fromView=search&page=1&position=26&uuid=3e219cfd-7266-46c3-a150-e0669e621d11″>Image by mrsiraphol on Freepik</a>