Србија и Европска унија обезбедиле 378 милиона евра за развој пољопривреде и села
Србија и Европска унија размениле су финансијски споразум о спровођењу треће фазе ИПАРД програма за подршку улагањима у производњу хране и развој села у нашој земљи. Унија је обезбедила бесповратну помоћ у износу од 288 милиона евра, а томе треба додати још 90 милиона евра, који су планирани у буџету Србије за суфинансирање ових пројеката. Газдинства која се пријаве на јавне позиве могу да добију повраћај у износу од најмање 50% оправданих трошкова нових инвестиција.
Детаље преноси Иван Јовановић. Срђан Милетић из села Толић код Мионице већ 10 година се бави товом пилића, а са најновијим проширењем капацитета, за које је користио подстицаје из ИПАРД и ЗИПАРД фондова Европске уније, у једном производном циклусу у његовим објектима сада може да буде скоро 50.000 пилића.
„Последњи циклус који смо радили, од 36 милиона, добили смо 23 милиона бесповратних средстава. То је око 60%, што нам много значи. Сваком бих препоручио да се упусти у овакве пројекте. Урадили смо комплетан објекат, производња је покренута. Планирали смо и за следећу ЗИПАРД меру, још једну фарму за свиње, које сам већ успео да убедим да наставе да се баве том производњом“, каже Милетић.
Дејан Маринковић из Пољопривредне стручне службе Београд истиче да износ повраћаја који се може добити за ЗИПАРД пројекте може бити и већи од 60%.
„До 65% повраћаја је намењено за подручја са отежаним условима рада, а до 70% ако сте млади, имате до 40 година. Ако се укључе и активности које се односе на управљање отпадом, отпадним водама, производњу и складиштење енергије из обновљивих извора, можете добити и до 75% повраћаја“, објашњава Маринковић.
Поводом званичног почетка спровођења треће фазе ИПАРД програма, министар пољопривреде Александар Мартиновић осврнуо се на резултате постигнуте у претходном циклусу тог програма.
„Када је у питању ИПАРД-2, од укупног фонда од 175 милиона евра, до сада смо исплатили 1216 корисника, 87 милиона евра из буџета Европске уније. Средства за ИПАРД-2 могу се користити до краја ове године. Надам се да ће пољопривредни произвођачи, који су извозно оријентисани, искористити могућности које им стоје на располагању у оквиру ИПАРД-3 програма“, рекао је министар.
Министар верује да трећа фаза ИПАРД програма може бити прилика за повећање брзине повлачења новца из овог извора бесповратне помоћи за нашу пољопривреду.
„Гледао сам како функционишу наши прописи и видим да су они најстрожи. Због тога је степен искоришћавања европских средстава, рецимо у Црној Гори, већи него код нас. Потребно је пронаћи неку средину између поштивања процедура Европске уније и интереса наших пољопривредника, како бисмо олакшали коришћење ових средстава“, додао је Мартиновић.
Европска унија је за трећу фазу ИПАРД програма у Србији, за период од 2021. до 2027. године, обезбедила бесповратну помоћ од 288 милиона евра. Томе треба додати још 90 милиона евра из државног буџета Србије за те намене.
ФОТО: МПШВ