Image Alt

Сензационално откриће у Куршумлији: Да ли је пронађена прва римска бања у Србији?

Сензационално откриће у Куршумлији: Да ли је пронађена прва римска бања у Србији?

У Куршумлиској бањи под надзором Завода за заштиту споменика из Ниша, откривена су прва археолошка налазишта која указују на постојање римског насеља из периода од 2. до 7. века. Постоји могућност да је ово насеље било лечилиште, а ако се то потврди, овај локалитет би могао постати прва римска бања у Србији.

На самом почетку археолошких ископавања пронађени су делови два римска објекта, од којих је један изузетно луксузан, са очуваним фрескама и римским стакленим посудама. Ови налази указују да су у бањи, у време Рима, боравили припадници вишег слоја римског друштва који су уживали у термоминералним водама.

Истраживања се спроводе у оквиру израде студије заштите археолошког наслеђа и планирања развоја Куршумлијске бање. Циљ је да се локалитет стави под заштиту и да се истраживања прошире на друге парцеле, што би могло донети нова открића.

Куршумлијска бања, позната по својим лековитим термоми.нералним водама, већ вековима привлачи госте из Србије и света. Ово ново откриће могло би значајно обогатити туристичку понуду и пружити посетиоцима јединствено искуство.

Куршумлијска Бања: Лековито благо Србије са богатом историјом

Куршумлијска Бања, смештена 11 км југозападно од Куршумлије на 442 м надморске висине, поносно носи свој статус једног од најстаријих и најзначајнијих бањских комплекса у Србији. Њене термоминералне воде коришћене су још у доба Римљана, о чему сведоче бројни археолошки налази, укључујући римске новчиће, остатке објеката, и мермерни жртвеник који је римска свештеничка породица посветила Нимфама. Куршумлијска Бања у то време носила је назив “АQУАРУМ БАСИАНАРУМ”, што је записано на мермерној плочи која је такође откривена на овом локалитету.

У близини бање, археолози су пронашли и римски вотивни споменик са представом богиње здравља – Хигије, као и римски миљоказ. Вредност бање препозната је још 1929. године, када ју је краљ Александар И Карађорђевић прогласио за „опште корисну и лековиту минералну воду”. Захваљујући изузетном квалитету ваздуха, обогаћеног засадима бора и липе, бања је 1956. године добила статус климатског опоравилишта.

Одмор и здравствени туризам у хотелу Планинка

Хотел Планинка, смештен у срцу Куршумлијске Бање, идеално је место за одмор, wеллнесс, здравствени туризам и рекреацију. Располаже са 180 соба опремљених по највишим савременим хотелским стандардима. Гостима су на располагању:

Медицински центар са свакодневним прегледима и терапијама
Комплекс од 8 базена са термалном водом (затворени, отворени, отворено-затворени и дечији)
Wеллнесс центар
Хотелски ресторан, wеллнесс бар, лоббy бар, кафе клуб, ресторан „Преполац“
Сала за забаву, теретана, играоница за децу и тениски терени
Бесплатан приватни паркинг
Здравствени туризам и рехабилитација

ФОТО: ТО Куршумлија https://tokursumlija.rs/turizam/banje/kursumlijska-banja/

Лековита својства термоминералних извора и повољна клима Куршумлијске Бање чине је идеалним местом за лечење и рехабилитацију:

Запаљенског реуматизма
Дегенеративног реуматизма
Екстраартикуларног (ванзглобног) реуматизма
Метаболичких болести зглобова и костију
Све врсте спортских повреда
Стања након прелома костију и хируршких интервенција на коштано-зглобном систему
Рекреација и активни одмор

Куршумлијска Бања је такође идеално место за спортске активности и рекреацију. Овде можете уживати у јутарњој гимнастици, вежбама у базену, шетњама парком, поред реке или обележеним стазама здравља, као и у теретанама и просторима за забаву.

У овом природном рају, обогаћеном термалним водама, боровим и липовим шумама, налази се један од најлепших тениских центара у региону. Централни терен у Куршумлијској Бањи носи назив по прослављеном тениском асу – Виктору Троицком, што чини ово место центром младих тениских нада и играча који започињу своје професионалне каријере.

Куршумлијска Бања је место где се историја сусреће са савременим здравственим туризмом, пружајући гостима јединствено искуство одмора и рехабилитације.

Извор: РТС, ТО Куршумлија

Насловна фотографија: Вештачка интелигенција

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish