Најздравије јело на свету – прави га свака српска домаћица
Једно од обележја детињства многих јесте добро познати мирис и укус бакине или мамине домаће супе, меканих кнедли или резанаца. Данас, домаћа пилећа супа задржала је исте састојке, али исто тако можемо да окусимо и различите вртсе чорби и потажа. Које су најбоље за наше здравље, гостујући у РТС Ординацији, разјаснила је нутриционисткиња Јована Ранисављев.
Која супа или чорба је добар избор за предјело?
“Код нас се традиционално и чорбице и супе припремају са различитим додацима, што доприноси њиховој већој калоријској вредности, а самим тим и отежаним варењем у току главног оброка. Најидеалније би било да поједемо бистру кокошију или пилећу супицу или чорбицу од поврћа, јер оне не садрже додатке, нису зачињене и имају нижу калоријску вредност, па самим тим неће отежати варење, него ће допринети већем осећају ситости, како не бисмо унели већу количину хране током главног оброка”, објаснила је нутриционисткиња Јована Ранисављев.
Истакла је да супе или чорбе са додацима, као што су, на пример, телећа крем чорба са поврћем и месом или рибља чорба, могу да се једу као главни оброк, једну до две порције, јер због своје калоријске вредности, доприносе осећају ситости и нутритивно су богате.
Зашто је здраво редовно јести домаћу супу?
“Супа садржи велику количину течности, хидрира организам, утиче на пробаву, ко има проблема са остипацијом (затвором), може додатно да побољша рад и перисталтику црева. Уносимо витамине и минерале које смо добили из коске или меса који су се кували”, објаснила је нутриционисткиња Ранисављев и додала да у тањиру не треба да преовладавају резанци, већ першун или целер.
Илустрација: Важно је да супа не буде врућа, јер се теже вари
Колико је здраво јести вруће?
“Не би требало да једемо врелу чорбицу, генерално, врелу храну, требало би да буде прохлађена бар за неки степен него што се припрема, јер та висока температура отежава варење”, објаснила је Ранисављевићева.
Колика дуго је потребно кувати поврће како би задржало витамине и минерале?
Што краће, то боље, њен је одговор.
“Приликом припреме потажа, довољно је да проври вода и да мало размекша то поврће и то је све. Не треба поврће укувавати да што дуже буде под том паром, него да буде минимално третирано. Генерално, све воће и поврће, најбоље је јести у свежем стању”, прецизирала је нутриционисткиња и појаснила да је три до пет минута кувања довољно. Потаже и варива је здравије кувати у експрес лонцу, јер се мање губе хранљиви састојци.
“Масноћу у супи, ону која се појавила од меса, можемо склонити или оставити и појести у зависности од наших потреба: „Ако нам треба мањи калоријски унос или нам супа не прија када је толико масна, можемо то да скинемо. Али, апсолутно нема потребе да скидамо ту масноћу, јер је она из тог меса задржана у супи и допринеће дужем осећају ситости“.
Да ли супа из кесице може да помогне код дигестивних тегоба?
Некада и супа из кесице може да буде корисна код дијареје и повраћања, јер садржи висок садржај натријума, тако да ће допринети да мало живнемо, да добијемо енергију и да нисмо толико малаксали.
“То можемо да користимо као инстант варијанту тог момента када нам се дешава, али да се свакако фокусирамо на припрему домаће супе, јер је квалитетнија, јер кроз њу уносимо и делом протеине, што из тог меса од ког се кувала и наравно, витамине и минерале који су у самој супи”, поручила је нутриционисткиња Јована Ранисављев за крај.
Извор: https://mondo.rs/Magazin/Zdravlje/a1894460/Koja-supa-je-najbolja-za-zdravlje.html
ФОТО: Pixabay