Image Alt

Зиндан капија – Нова културна оаза престонице

Зиндан капија – Нова културна оаза престонице

Београд, 12. јул 2024. – Удружење Етно мрежа након две деценије рада добило је своје место у Београду на Калемегану у реконструисаној Зиндан капији. Нова културна оаза престонице домаћин и страним гостима понудиће аутентичне производе али и јединствен доживљај наше традиције и наслеђа.

– Задовољни смо што после две деценије рада добијамо свој галеријски простор на Калемегдану, симболу Београда и Србије. Намера нам је да овај простор постане део туристичких рута и да, будемо уврштени на мапу обилазака, јер нудимо аутентичан сувенир израђен руком, чиме доприносимо обогаћивању туристичке понуде и позиционирању нашег главног града, и извору прихода за жене на селу – истакла је Виолета Јовановић, извршна директорка НАЛЕД-а и председница Етно мреже.

Она је рекла да верује да ће Етно мрежа добити своје место у Ложионици која израста у креативни хаб Београда.

Аутор фотографија: Александар Јанчевић

– Културно наслеђе Србије заслужује и свој излог у Кнез Михаиловој и репрезентативан галеријски простор за посету државних делегација, на понос свих наших грађана – закључила је Јовановић.

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић казао је да је идеја о овом простору настала пре неколико година док је он још био на функцији у Граду Београду.

– Важно је да је тврђава реновирана и да је Етно мрежа овде јер је Калемегдан значајна историјска локација и једно од три најпосећенијих туристичких места у Београду. Драго ми је да можемо да покажемо свету оно што имамо и промовишемо културу и традицију – поручио је Весић.

Амбасада Канаде у Србији континуирано даје подршку удружењу Етно мрежа, а амбасадор Џајлз Норман рекао је да је отварање изложбено-продајне галерије на Калемегдану за њега и његову породицу један специјална тренутак.

– Ово је веома посебно место за српску традицију које показује њену разноврсност и лепоту. Дивно је што су у овај пројекат били укључени многи актери, те заједно учинили да се очува културна баштина – рекао је Норман.

Догађају су присуствовали директорка Фонда за развој Татјана Матић, амбасадори Словачке, Норвешке, Аустралије, Грчке, Либана, представници УСАИД-а и ЕУ делегације, бројне дипломате и чланице Међународног клуба жена.

Подсетимо, Етно мрежа је удружење које на аутентичан начин приказује културно наслеђе Србије, а уједно помаже женама које се баве рукотворинама у региону. Рукотворине са традиционалним мотивима које израђују жене окупљене у Етно мрежи одраз су нашег културног наслеђа и чине нас препознатљивим. Осим што чувају традицију, аутентичне рукотворине су и извор економске независности за многе жене. Наиме, оне најчешће долазе из руралних средина и на овај начин остварују једине приходе.

Аутор фотографија: Александар Јанчевић

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish