Тамјан се користи од давнина, али многи не знају како се кади кућа и чему служи
Тамјан је смола која се добија из дрвета тамјановца (Boswellia spp), које је карактеристично за подручја Африке, Блиског истока и Индије. Ова смола се традиционално користи у различитим културама и религијским обредима већ хиљадама година.
У верском контексту, тамјан се често користи за ритуално сагоревање, стварајући ароматичан дим који се верује да има духовно и чистилишно дејство. У многим религијама, као што су хришћанство, ислам, јудаизам, хиндуизам и будизам, тамјан се користи током молитви, медитације и других обреда.
Такође се користи у традиционалној медицини за различите сврхе, укључујући смањење упала, ублажавање болова и олакшавање дисања. Неке студије су показале да одређени састојци тамјана имају потенцијалне благотворне ефекте на здравље, али даља истраживања су потребна да би се ови ефекти потврдили.
Тамјан је доступан у различитим облицима, укључујући смоле, грануле или тамјаново уље, а користи се на различите начине.
Фото: Freepik
Како настаје тамјан?
Када се тамјаново дрво уреже или засече, почиње лучење смоле као природне реакције на повреду. Ова смола се постепено суши и стврдњава, стварајући карактеристичне грудвице или сузе које се називају “сузе тамјана”. Смола се често сакупља ручно или помоћу посебних алата.
Сакупљена смола може имати нечистоће попут песка, прашине и других честица. Пре него што се користи, смола се обично чисти како би се уклониле нечистоће и припрема за даљу обраду. Очишћена смола се оставља да се потпуно осуши. Током овог процеса, смола постаје тврђа и лакша за руковање. На крају се ради сортирање и класификација. Суве сузе тамјана се могу сортирати и класификовати према величини, боји и квалитету. Тамјан различитих квалитета може се користити у различите сврхе, као што су верски обреди, медицинска примена или ароматерапија.
Веома је битно да када запалите тамјан са њим прођете кроз целу кућу и тако извршите енергетско чишћење дома. Битно је да вам кућа при томе буде поспремљена и да се ви након тога истуширате како би са себе спрали негативну енергију. Овај ритуал можете понављати када год осетите потребу за тим.
Тамјан је један од мириса који се спомињу у Старом завету, где се наводи да се користио у Скинији, према упутству које је Мојсије, како се наводи, добио од Господа. Кађење
Тамјан последњих година доживљава процват посебно у Сједињеним Државама и Европи. Поред кађења, користи се у арома-терапији као уље и у сапунима. „Потражња је огромна и незасита”, каже Франс Бонгерс са Универзитета у Вагенингену у Холандији који се бави истраживањем дрвећа босвелија.
Колико често се кади кућа?
Број кађења тамјаном може варирати у различитим приликама. У православљу и другим верским традицијама, нема универзалног правила колико пута се кућа кади тамјаном. То може зависити од различитих фактора као што су лична духовна пракса, посебне верске прославе, годишњице и друге церемонијалне прилике. Међутим, у већини крајева пракса је да се кућа кади 40 дана од упокојења члана домаћинства или породице. Основно правило је да можете кадити кућу сваки дан и то је добро.
У неким случајевима, људи могу кадити кућу тамјаном свакодневно као део своје јутарње или вечерње молитве. Други могу примењивати кађење током посебних пригода, као што су верски празници, благдани или годишњице. Такође, кађење тамјаном може се примењивати у црквеним службама, посебно током недељних богослужења.
Препоручује се да се придржавате духовне праксе која одговара вашем уверењу и традицији. Ако нисте сигурни колико често се треба кадити кућа тамјаном треба се посаветовати са свештеником
Позната је чињеница да тамјан убија бактерије у ваздуху и да та “стерилна средина”, без бактерија, траје и до месец дана.
Руски научници су недавно изнели фасцинантна истраживања према којима су открили да сви микроби нестају из воде ако се она прекрсти. Научници су установили да вода мења своју структуру, постаје “чистија” онај моменат када се над њом прочита молитва “Оче наш” и када се вода прекрсти.
Деловање часног крста на тело човека има исто фасцинатну моћ. Наиме, исто истраживање спроведено у Москви, у лабораторији медицинско-биолошких технологија “НИИ”, открило је да када се човек прекрсти он постаје знатно смиренији и враћа истински душевни мир.
Фото: Freepik