Хиљаде верника у Туману на манастирској слави
Манастир Тумане код Голупца данас је прославио празник Светих Зосима и Јакова туманских, а архијерејску литургију је служио митрополит браничевски Игнатије.
Присуствовао је и председник Владе Србије Милош Вучевић.
“Данас литургијски славимо Свете преподобне Зосима и Јакова, туманске светитеље. Када их литургијски прослављамо, то не значи само пуко сећање на њих и оног што се десило у прошлости. То је живи сусрет са њима, јер управо света литургија јесте икона будућег Царства Божјег. Она је пројава Царства Божјег”, рекао је митрополит Игнатије, објавила је СПЦ.
Поред митрополита браничевског Игнатија, на литургији су саслуживали митрополити шумадијски Јован, тимочки Иларион и нишки Арсеније.
Велики број верника је поводом обележавања манастирске славе посетио Тумане.
Илустрација: Мошти Светог Зосима
О животу и подвизима Преподобног Зосима Синаита нема сачуваних историјских података, осим народних предања о његовој недужној смрти, која су забележена тек у 19. веку.
Припада групи монаха исихаста, познатих под именом Синаити, који су у време кнеза Лазара населили Србију.
Ако се узме као тачна претпоставка да је Преподобни Зосим био ученик Григорија Горњачког, онда из тога може да се закључи да је у Србију вероватно дошао са својим учитељем у Горњачку клисуру, одакле је временом, желећи усамљенији и скровитији живот, прешао у Подунавље, где је наставио живот у туманским шумама.
Како се наводи на сајту манастира Тумане, за место свога тиховања одабрао је пећину испосницу у којој је уредио простор за живот и богослужење.
У народу браничевског краја вековима живи предање да се Преподобни Зосим Синаит упокојио када га је нехотице ранио Милош Обилић, који је имао двор у непосредној близини манастира Тумане и који је у његовој околини обично ловио.
Сви путописци који су се нашли у Туману током 19. века са мање и више детаља описали су споменуто предање.
Први који је оставио сведочење о Преподобном Зосиму Синаиту био је Јоаким Вујић, који је манастир Туман посетио 1826. године и који у својима списима наводи да у знак покајања Обилић је почео да гради цркву, стигао до крова, али га је позвао кнез Лазар како би се договорили хоће ли ићи у бој на Косово.
Мошти преподобног Зосима налазе се у цркви манастира Туман и откривене су 8. августа 1936. године.
Илустрација: Велики број гостију био је данас у овој светињи
Преподобни Јаков, рођен је као Радоје Арсовић 1894. године у селу Кушићи надомак Ивањице.
После основног образовања, жељан науке и сазнања отиснуо се из домовине у Француску, где је успешно завршио студије и стекао два доктората. Један из области филозофије на Сорбони у Паризу, а други из области права у Момпељео.
Радио је као службеник у дипломатији краљевине Југославије у Француској.
Напустио је службу и световни живот, па је уз владику Николаја започео своје подвизавање у манастиру Жича.
Пре Другог светског рата био је уредник Хришћанског мисионара, а пред сам рат и у току њега ватрени проповедник вере.
Предвидео је оба бомбардовања Београда и бомбардовање манастира Жиче.
У току рата живео је у манастиру Љубостињи. Мучен од комуниста, исповеднички се упокојио, након батинања у селу Раброву, у фебруару 1946. године. По сопственом завештању сахрањен је у манастиру Туману. Мошти су му откривене 21. октобра 2014. године.
Народ на данашњи дан одлази у манастир молећи се од светитеља за лек, а у манастирском летопису записани су многи случајеви чудесних исцељења – од карцинома, леукемије и других болести.
Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/628355/Manastir-Tumane-proslavio-praznik-Svetih-Zosima-i-Jakova
ФОТО: Манастир Тумане