Кад син треба да преузме славу од оца?
Слава је дан када свака породица прославља светитеља који је заштитник њеног дома, када се окупља родбина која се често, само тад, једном годишње види, када су сви ту. А шта када дође време да се синови жене, стварају своје породице, шта тада бива са славом? Да ли је то у ствари и право време да се самостално почне славити слава?
Нажалост, неретко чујемо да је преношење славе узрок заваде многих породица, а ту је и мишљење да, док је отац жив, слави се под његовим кровом. Шта је правилно?
“Уколико синови живе са оцем у једној кући, онда сви заједно славе славу. Међутим, када неко од синова заснује своју породицу, ожени се и не живи више са оцем, он треба одмах да почне да у свом дому слави Крсну славу. Сасвим је погрешно, што поједини данас, не славе, изговарајући се: жив ми је отац и он слави. Значи, чим неко живи засебно и има своју породицу, дужан је да слави своју славу, јер је слава заштитник домаћег огњишта, велики Божији благослов и заштитник свих укућана”, објашњава Срећко Зечевић, протојереј, у ауторском тексту, а преноси eparhija.com.
Како слава изгледа прве године?
Он наводи и да прве године, када син заснује самостално домаћинство, долази код оца на славу. Кад се колач исече, отац из своје руке предаје сину једну четвртину колача, пољубе се, један другоме честитају славу, а отац пожели сину да са својом женом и децом, дуго и у здрављу и добром расположењу слави славу. Син носи део колача кући, подели га са својом породицом, а већ наредне године почиње редовно да слави своју Крсну славу.
Извор: https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1989323/kad-otac-treba-da-preda-slavu-sinu.html