ЛЕКОВИТА СВОЈСТВА ГЛОГА
Лечи срце, чува здравље и штити од зла
Глог је по веровању дубоко укорењеном у српском народу биљка која штити од сваког зла. Њиме се кити кућа, доброга је јести, а важно место заузима и у религијским обредима. Легенда каже да је од глоговог трња направљена круна за Христа током његовог страдања, па не чуде бројни митови који се везују за ово дрво. Од глога су Кинези правили ферментисано пиће још пре 9.000 година, а за лечење су га користили и стари Грци и Индијци.
Лек за све болести срца
Глог је самоникла жбунаста биљка из породице ружа, расте у влажним подручјима, на ободима шума, али и уз ограде. У питању је врло отпорна биљка, листови су подељени у три до пет режњева и по ободу тестерасти, а цветови најчешће бели сакупљени у мирисне цвасти сличне штиту са прашницима црвене боје. Плод је округласто – дугуљаст и меснат са једном до три семенке.
Лековита својства глога добро су позната већ вековима, а у народној медицини највише се користи код кардио-васкуларних болести. Глог јача и поткрепљује рад срца, а користи се и као природни лек за регулацију крвног притиска. Не само да снижава повишени крвни притисак, већ и подиже низак у случајевима ослабљеног или оштећеног рада срчаног мишица. Благотворно делује код закречења крвних судова, упале срчаног мишића и против ангине пекторис. Једном речју помаже у лечењу свих врста срчаних обољена.
У народној медицини користе се цветови, листови и глогови плодови без петељке који су богати антиоксидансима. Од цветова се добија етерично уље, а уз лишће служе за припрему чаја. Плови садрже танин, сапонин, гликозиде и фруктозу, а изузетно су богати калијумом, натријумом, калцијумом и солима фосфорне киселине. У глогу има масног уља, шећера, лимунске, винске и других киселина, док кора садржи алкалоиде.
Цветови глога имају јак мирис и миришу на мед, а беру се у пролеће између априла и јуна у време када је дрво у пуном цвету. Суше се у танком слоју на промаји без излагања сунчевој светлости, јер не би смели да промене боју. Лишће се бере након цветања биљке и суши исто као и цвет, док се плодови беру у јесен када постану потпуно зрели и јарко црвени. Прво се суше у хладу да свену, а после тога могу да се досуше и на сунцу. Тинктуре од свежих плодова глога данас се најчешће користе у хомеопатији, а лековита својства ове биљке потврдила је и наука.
Међутим важно је напоменути дужа и свакодневна употреба глога, било кроз чај или тинктуру може да изазове мучнину, па чак и тровање. Зато се препоручује да се после пет до седам дана лечења чајем од глога направи пауза од два-три дана. Препоручљиво је да се чај не узима на своју руку, већ да пацијент током терапије буде под надзором лекара или фитотерапеута.
Биљка са смирујућим учинком
Иако је првенствено познат као биљка за лечење срчаних обољења, глог је једна од биљака с најјачим смирујућим учинком па благотворно делује на нервни систем. Помаже код умора, мањка енергије, несанице, анкциозности, тешког дисања, вртоглавица, лупања срца, нервозе, шума у ушима, малокрвности… Може се користити као помоћ код мршављења, јер потиче избацивање вишка воде из организма. Глог јача везивно ткиво на зглобовима, а због антиупалног деловања саветује се пацијентима који имају разна упална стања, али треба да га избегавају труднице, дојиље и деца млађа од 12 година.
Глог се најчешће конзумира као чај било да се користе осушене бобице, цветови или лишће. Припрема је врло једноставна. Једну кафену кашичицу уситњеног плода глога прелити са 150 мл кључале воде, суд поклопити, оставити да одстоји 15-30 минута. Процедити и пити три пута дневно. У борби против аритмије користи се чај од цветова и лишћа глога и то на следећи начин: кашику сушеног цвета и листа глога прелити са 2 дл кључале воде и оставити добро заклопљено да одстоји два сата. Процедити и пити два пута дневно по пуну шољу. Ако баш нисте љубитељ чајева ваља знати да се од глога може правити сок, џем, али и вино и ликера, при чему се не губи лековита својства ове биље. Ево како љубитељи вина могу да направе своје омиљено пиће, али се за разлику од класичног вина од грожђа конзумира искључиво једна ракијска чашица дневно.
Вино од глога
Састојци:
* 1 килограм свежих, зрелих бобица глога
* Литар и по прокуване воде
* 500 гр жутог шећера
Припрема: Добро опрати и очистити бобице глога, те их сипати у велику стаклену теглу. Додати прокувану и охлађену воду и жути шећер. Теглу прекрити газом и оставити на собној температури на тамном месту 40 дана. Након тога процедити, течност сипати у стаклену флашу и чувати у фрижидеру. Вино узимати свако јутро по једну ракијску чашицу, пола сата пре доручка.