Ђавоља Варош са новим атракцијама
Овог лета, чувена природна атракција у Србији, Ђавоља Варош, дочекује туристе са обновљеним стазама и видиковцима. Ова јединствена локација, која је била једини српски кандидат за избор седам светских чуда природе, наставља да привлачи посетиоце из свих крајева света са својим импресивним геолошким формацијама.
Један од најзначајнијих пројеката у припреми је изградња новог визиторског центра, који ће почети наредног месеца. Овај центар ће туристима пружити све необходне информације о овом природном феномену и допринети још бољем искуству при посети.
Чудо природе на Радан планини
Ђавоља Варош се простире на 67 хектара заштићене површине у срцу Радан планине. Овај природни феномен чини 202 земљане фигуре различитих облика и висина од 2 до 15 метара, свакој од којих је на врху камена капа. Структура фигура је резултат ерозије и седиментације, што им даје изглед који фасцинира све који их виде.
Посетиоци из Русије
Ина и Надежда из Русије, које су недавно посетиле Ђавољу Варош, не крију своје одушевљење. „Много је лепо. Природа је фасцинантна и стварна. Одушевила ме структура фигура, као да сам ово видела у сновима. Доћи ћу поново. Први пут сам у Србији, у Ђавољој Вароши. Много ми се свиђа, прелепо и живописно. Справом кажу да је чудо природе,“ истакла је Ина.
Историја
Од 1959. године, Ђавоља Варош је под заштитом државе, а о њој брине компанија Планинка. Сваке године се улаже у изградњу инфраструктуре како би туристи могли лакше и безбедно да приступе овој природној атракцији. Овде се на занимљив начин преплићу природа, мистика и вера. Многе легенде говоре да овај локалитет има моћ да заустави све лоше, и да спречи венчање брата и сестре, остављајући све посетиоце са вером у добро и позитивним расположењем.
Будући развој
Изградња новог визиторског центра почеће наредног месеца, а планови за завршетак процедура јавне набавке и избор извођача радова су већ у току. Проценат инвестиције је око 36 милиона динара, од којих Министарство заштите животне средине учествује са 25 милиона динара, док преосталих 11 милиона динара обезбеђује Општина Куршумлија.
Нови садржаји и побољшани услови омогућиће квалитетнију туристичку понуду, а посебан доживљај биће ноћне посете које ће бити доступне током целе године, пружајући туристима јединствену прилику да уживају у овом природном чуду и после заласка сунца.
Фото-колонија „Ђавоља Варош“
Ову јединствену творевину природе међу првима су почели да посећују мајстори уметничке фотографије, па је тако 1977. године у Ђавољој Вароши основана прва Интернационална колонија уметничке фотографије у нашој земљи, која и данас активно ради. Захваљујући овој колонији, за Ђавољу варош се зна широм Европе, Америке, Аустралије, у Кини, далеком Јапану.
Постоји много легенди о настанку Ђавоље Вароши. По једној легенди фигуре представљају окамењене сватове које су по наговору ђавола хтели да венчају брата и сестру. По другој, то су окамењени ђаволи што су их надмудрили ђаци у опклади, а по трећој легенди земљане скулптуре представљају ђаволе којих су се људи ослободили преноћивши једну ноћ поред црквишта Св. Петке, у непосредној близини земљаних фигура.
Овај вредан локалитет стављен је под заштиту још 1959. године. Ђавоља варош је још 1995. године Уредбом Владе Републике Србије проглашена за природно добро од изузетног значаја и стављена је у прву категорију заштите. Укупно је заштићено 67 ха површине. Ђавоља Варош је једини представник Србије у избору за „7 светских чуда природе“.