Сапуни од козјег млека – чувар традиције на модеран начин
Прва сапунџијска радња у Србији након Другог светског рата регистрована је 2007. године у Кикинди, а пут од израде првог сапуна од козјег млека до његове популаризације, иако дуг, показао је да породица може све када је сложна.
Власник те радионице Жељко Зељковић каже да је проблема на почетку било доста, те да су се људи подсмевали, нису схватали како од млека настаје сапун, нити какве су његове благодети за човека.
Како каже, највећи проблем старих заната је што посао треба градити годинама, треба уложиит доста у опрему, материјал и сировине, потребно је и времена да се технике науче, па и да се нађу купци за финални производ, а то је, за младог човека са породицом са рачунима сваког месеца често превелик изазов. Уз то, потребно је ићи у корак са временом и учити о маркетингу, продаји, те пронаћи и обучити раднике.
Ипак, он није дозволио да сапунџијски занат нестане, те је поред свог редовног посла, уз велику помоћ своје породице, налазио времена да производи сапуне и пронађе им купца, а људима приближи добре стране природне козметике – тада сапун од козјег млека и са додатком кукурузног гриза, као сапун за пилинг коже.
– То је био релативно нов производ, све велепродаје и малопродаје су нас одбијале, али смо се сналазили – казао је сапунџија Зељковић.
– Посећивали смо разне војвођанске манифестације, вашаре, упознавали смо људе, заинтересовали смо и новинаре и сада смо једна озбиљна фирма која ради већ 17 година.
Илустрација: Жељко сад откупљује козје млеко од локалних произвођача и тако подржава њихову производњу
Прве сапуне Зељковић је израдио од млека својих коза. Како је брига о козама одузимала превише времена, породица Зељковић окренула се куповини свежег млека од локалних произвођача, на тај начин подржавајући друга домаћинства. Тренутно, у понуди има 10 сапуна – класик, са кукурузним гризом, потом са медом, цветом невена, лаванде, камилице, а ту и сапуни који садрже смиље и босиље, менту и траву иву, зеолит, као и уље индустријске конопље. Иначе, Жељко све сапуне прави по старој породичној рецептури, коју је прерадио тако да се не користи животињска маст, већ козје млеко и јестиво уље.
– Наши сапуни су потпуно природни, у њима нема додатака за мирис, пену, нити учвршћивача, могу се користити за комплетну хигијену, па је један поред умиваоника и један поред каде сасвим довољан за целу породицу – истакао је наш саговорник. – За ових 17 година добили смо доста позитивних повратних информација од наших купаца, који тврде да им је сапун помогао да реше проблеме са власиштем, перути и екцемом.
Није коме је намењено…
На препоруку доброг пријатеља, ветеринара, Жељко је почео да производи сапун са зеолитом. Како околина није била упозната са његовим бенефитима, сапун се није продавао, све док се није појавио афлатоксин у кукурузу, чија су негативна дејства успели да отклоне зеолитом, тврди Зељковић. Када је почео масовно да се производи као суплемент, тада је и Жељков сапун са зеолитом нашао своје место на тржишту и стекао популарност.
Зељковићи сапуне извозе у Италију, Немачку, Француску, Словенију, Хрватску, Црну Гору, Босну и Херцеговину, Румунију, Бугарску и Словачка, па чак и у Тајван. Како каже Жељко, иако сам посао има успона и падова, увек се нађе неки нови купац, а тешки периоди лакше се преброде уз субвенције државе.
– Након куповине уља, сапун буде готов за неких месец дана, а после велепродаје, у просеку треба око три месеца да уложен новац добијем назад, и тај период је све дужи у последње време – казао је он.
– Ту нам највише значе субвенције којих има на републичком, покрајинском и локалном нивоу, а некад их додељују и невладине организације, само је важно испратити их све.
Иако је некад чешће продавао своје сапуне на манифестацијама широм Војводине, овај сапунџија прича да то сада све ређе ради. Разлог су превисоке цене тезги – на појединим је потребно продати 200 сапуна само да би отплатио тезгу. Ипак, Зељковиц своје сапуне обавезно излаже када су „Дани лудаје“.
– Тада наше сапуне највише купују Румуни, углавном искористе ту прилику да направе залиху за годину дана – истакао је Зељковић.
– Сапун доста продајемо и сувенирницама који га даље продају туристима, а некад нас и сами туристи пронађу на друштвеним мрежама и затраже да им пошаљемо сапун, а таквим захтевима увек изађемо у сусрет.
Извор: https://biznis.kurir.rs/moj-biznis/9457852/zeljko-pravi-sapune-od-kozjeg-mleka
ФОТО: Printscreen/ Званична Facebook страница “Сапун од козјег млека Зељковић” (Ервин Салго)