Image Alt

Пулмолог објаснио све о лековитом ваздуху из кошнице

Пулмолог објаснио све о лековитом ваздуху из кошнице

Свуда у свету расте интересовање за инхалацију ваздуха из пчелињих кошница. Код нас се овом методом, познатом као апиинхалација (апитерапија), кренуло пре отприлике десетак година. Уз подршку Савеза пчеларских организација Србије, данас у нашој земљи имамо двадесет апикомора.

Како изгледају третмани објашњава пулмолог и алерголог др Зорица Плавшић, председница Удружења здравствених радника апитерапеута – Апимед Србија:

– Инхалације ваздуха из активне кошнице спроводе се у за то посебно изграђеним дрвеним кућицама, коморама. За њихову израду користе се јелове даске или облице, заштићене еколошким средствима. У један зид се уграде најмање четири кошнице, тако да је улаз у кошницу окренут према споља, а већи део је унутар коморе. На тај део се на зид кошнице поставља стандардни медицински систем за инхалацију с маском која се кориснику ставља преко уста и носа. Ту су и специјални филтери намењени да спрече да се инхалира полен који су пчеле унеле у кошницу, честице прашине, длачице или делови њихових крила. Ваздух из плућа, који корисник издувава, излази у спољну средину, а не у кошницу.

 

Илустрација: Удисањем овог ваздуха дисајни путеви се дезинфикују и оснажују антибиотским дејством прополиса

Пчеле кретањем и радом у кошници стварају топли, лековити аеросол специфичног мириса. Он садржи испарљива етерична уља пореклом из прополиса, меда, полена, воска, матичног млеча, перге и пчелињег отрова.

Досад је из кошнице изоловано 56 биоактивних супстанци (налази објављени у раду истраживача с Универзитета „Краљ Сауд”, у Саудијској Арабији 2021), с посебно снажним дејством у ваздуху. Истичу се етерична уља и испарљива једињења из прополиса. Удисањем овог ваздуха дисајни путеви се дезинфикују и оснажују антибиотским дејством прополиса.

Апитерапија припада интегративној медицини. То значи да примена пчелињих производа не искључује медикаментозну терапију, напротив, инсистира се на истовременој примени и лекова и апитерапије. Доказано је да тада брже долази до побољшања.

Наша саговорница објашњава да је за апитерапију сазнала пре 15 година, од искусног пчелара и апитерапеута, иначе магистра права Жарка Степановића. Он је докторку Плавшић често консултовао и тако су започели сарадњу. Окупили су тим стручњака и организовали семинаре из апитерапије.

– У то време Министарство здравља је апитерапију признавало као методу алтернативне медицине, али од 2018. године, нажалост, више није, иако има вековну традицију. Надам се да ће поново добити тај статус – каже др Плавшић.

Сама, како каже, више нема дилему да ли примена пчелињих производа даје позитивне ефекте по здравље.

– Само у току пандемије вируса корона, oсобе кoje су по мојој препоруци, поред медикаментозне терапије, користиле мед, прополис, млеч, полен и пергу нису морале да буду хоспитализоване, а они који су били у болници нису морали да буду прикључени на респиратор, опоравак је био краћи и нису имали последица – тврди др Плавшић.

Она наглашава да је веома важно еколошко-медицинско пчеларење, правилно руковање и безбедно складиштење пчелињих производа, а обавезна је сарадња одгајивача пчела и лекара при препоруци пчелињих производа. Правило је и да се никада не прекида прописана медикаментозна терапија. Одлуку о томе доноси искључиво лекар специјалиста.

Лек од давнина

Пчелињи отров се користи од давнина за лечење реуматских промена, код неуролошких обољења и проширених вена. То је један је од најмоћнијих природних антиинфламаторних агенаса.

Извор: https://magazin.politika.rs/scc/clanak/572937/zdravlje/i-vazduh-iz-kosnice-je-lek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish