Како пост утиче на здравље
Без обзира да ли постите из духовних или здравствених разлога важно је да га спроводите исправно и здравствено безбедно. Многима током оваквог начина исхране падне имунитет, дође до анемије, слабије концетрације и радне способности. Појединци се и угоје због превише хлеба, теста, кромпира, слаткиша.
Пост треба, најбоље, посматрати као тестирање своје воље и вере, кao жељу и намеру да се дисциплинујемо.
Ипак, такав режим исхране посебно уколико се пости строго по црквеним правилима, захтева коришћење витаминско минералних додатака исхрани како не би дошло до дефицита.
Са медицинског аспекта мала деца, труднице, породиље и људи који пију јаке лекове не би требало да посте, мада увек постоје правила која се у неким фазама могу прилагодити, а нутрициониста Ана Тодоровић наводи да постоје и многе здравствене користи од поста. Према њеном искуству, пост је одлична терапија у лечењу дијабетеса, срчаних обољења, малигнитета, разних метаболичких поремећаја. Може се посматрати и као мера превенције, а да би ефекат био такав, неопходно је добро планирање оброка.
„У току поста се препоручује унос житарица целог зрна. Најбољи су овас, хељда, просо, интегрални, јечам, спелта, киноа и амарант који обилују протеинима. Од њих се може правити први јутарњи оброк уз додатак меда, цимета, орашастих плодова, чак мало маслиновог или ланеног уља. Овакав оброк обилује свим неопходним нутријентима, даје енергију. Треба искључити бели хлеб, теста, кекс”, препоручује наша саговорница наводећи и да се калцијум најбоље може надокандити сусамом, сувим смоквама, леблебијом, пасуљом, поморанџама, бадемима, сардинама, туњевином, али и броколи, овсене пахуљице, тофу сир и сојино млеко су одличан избор.
Илустрација: Риба је значајна намирница посебно током поста
Риба је врло значајна намирница у току поста због протеина, витамина Б12, цинка и полинезасићених масних киселина. Најбоље је куповати свежу рибу и маринирати је мешавином маслиновог уља, лимуна, белог лука и першуна и пећи је у фолији или ватросталној чинији без додатка масноће. Препоручују се скуша, пастрмка, ослић, лосос.
Поврће је за максималну здравствену добит поста најзначајнија група намирница. Посебан акценат ја на махунастом поврћу као што су пасуљ, боб, сочиво, буранија, грашак, леблебије, соја и печурке.
Воће је такође од великог значаја и траба да буде разноврсно како би се уносили што разноврснији витамини, антиокиданси и минерали. Не треба претеривати са сувим и орашастим воћем који имају високу енергетску вредност, као ни џемови, мармеладе, кандирнао воће.
„У току поста важан је и унос течности како не би дошло до дехидратације. Увек је најбољи избор вода, али и биљне мешавине чајева, свеже цеђени сокови од воћа и поврћа и биљна млека”, каже Тодоровић.
Јеловник
Доручак:
Сладак микс
Корнфлекс, сојино млеко, кашичица меда
Веге безглутенски доручак
Безглутенски хлеб, намаз од кикирики бутера, бадемово млеко
Омега 3 веге доручак
Интегрални пиринач, препечен сусам, ораси, мед, чиа семе
Протеинско витамински сендич
Безглутенски хлеб, тофу сир, рендана шаргарепа са маслиновим уљем и пар ораха
Зелени сендвич
Безглутенски хлеб, намаз од авокада, чери
Мултивитамински доручак
Рендана цвекла, целер и шаргарепа помешани са биљном павлаком, мало ораха, безглутенски тостиран хлеб
Каша од пиринча
Скувати пиринач у бадемовом млеку, додати бадем, лешник, брусницу и цимет.
Илустрација: Печурке су такође врло важне и организму дају неопходне нутријенте
Ручак:
Броколи и карфиол са печуркама
Исецкати печурке, пропржити их кратко у шерпи на врло мало уља, додати свему броколи и карфиол сецкане на цветиће, налити коцком посне супе, кувати још мало, додати свему свеж парадајз и посути сировим сунцокретом, парче безглутенског хлеба.
Ћуфте од сочива са тиквицама
Сочиво потопити да одстоји око 6 сати или преко ноћи, затим самлети у блендеру,, додати рендану тиквицу и зачине: мирођију, першун, бибер, мајчину душицу.Смесу ређати у облику ћуфти на пклех подмазан грож+ђаним уљем или на пек папир.Блитву исецкати ситно, преко ње ставити уситнејн бели лук и сусам.Ово ставити на плех и зепећи.
Пуњене паприке са динстаним тикцвицама и празилуком и пиринчем
Паприке наденути са смесом од тиквица и празилука, које смо претходно издинстали на мало уљка, додати пиринач, зачинити по укусу.
Зелена боранија са мешаном салатом
Зелену буранију обарити, прелити је у ватростални суд, залити биљном павлаком, додати бели лук и запећи у рерни.
Пуњене паприке са црвеним пасуљем
Продинстати обарени и ли конзервирани црвени пасуљ са празилуком, напунити паприке, зачинити по укус, додати со, бибер, парику у праху,залити сосом од парадајза, додати першун и запећи. Безглутенски хлеб.
Патлиџан на медитерански начин
Половити патлиџан, издубити га у средини, наденути тофуом, залити маслиновим уљем и тако запећи у рерни, додати оригано, кувани пиринач.
Рижото с поврћем
Обарен пиринчу додати поврће спремљено на пари: карфиол, броколи, прокељ, додати свему маслиново уље и сирово семе сусама, сунцокрета и бундеве, миx зелених салата.
Пире од келерабе
Две средње келерабе исеци на коцкице, убацити у посољену воду да омекшају. Пред крај додати додати црни и мало белог лука, со, бибер и зачине по укусу, маслиново уље.Измиксати штапним миксером.
Илустрација: Туршија је врло здрава и посна
Витаминска салата
Салата од купуса – миx зеленог и црвеног, додати першун, кувани кукуруз и келерабе, зачинити маслиновим уљем и јабуковим сирћем, хлеб од пиринча или кукуруза.
Вариво од шаргарепе и карфиола
Барени шаргарепа и карфиол. Припремићете тако што ћете очистити шаргарепу и уситнити карфиол, кувати кратко на пари, прелити маслиновим уљем. Сервирати уз безглутенски хлеб.
Извор: https://magazin.politika.rs/scc/clanak/573393/zdravlje/da-li-je-post-izazov-za-veru-i-zdravlje