Српски турнир на трави освојио је Вук!
ВУК Вучковић (26) из Прељине код Чачка, освојио је престижну награду – Златну косу, на јуче одржаној 55. Косидби на Рајцу, планини у близини Љига. Друго место заузео је Мирко Кецман из Босанског Петровца, а треће Саво Влачић из Хан Пијеска.
ВУК ТРЕЋИ ПУТ ПОБЕДНИК “РАЈАЧКОГ ВИМБЛДОНА: Упркос жестокој врућини велики број посетилаца на 55. Косидби на Рајцу
За ђидију, косача који има најлепшу ношњу, најбоље пева и игра, проглашен је Иван Смиљанић из Лалинаца код Љига. У екипном такмичењу, прво место освојили су косачи из Србије, друго из Словеније, а треће из Мркоњић Града. Награду за најбоље покошену ливаду, по оцени стручног жирија, добио је Младен Томић из Мркоњић Града.У мојим витринама ово ће бити трећа Златна коса са Косидбе на Рајцу – каже поносно Вук Вучковић, по занимању месар. – Кошење је традиција моје породице. Први пут отац ме је довео на Рајац када сам имао само седам година, да учествујем на ревијалном такмичењу. Као осамнаестогодишњак, почео сам да се такмичим и од тада освајам награде. Ово ми је осмо учешће ка Косидби, а догодине ћу, наравно, да браним титулу најбољег косачаВештина која повезује
ОВО је традиција и вештина која повезује све људе који се баве пољопривредом у брдско-планинским крајевима, али и са овим равничарским традицијама, нешто другачијим, али сличним, са косом и српом – рекао је Сава Стамболић, представник Кабинета председника Владе Републике Србије Милоша Вучевића. – То је нешто драгоцено, што треба да чувамо као вештину, као наше историјско, али и практично и реално наслеђе које није само историја, већ и стварност у многим нашим крајевима, велики понос и нешто што смо успели да сачувамо и у оним временима кад се традиција није пуно ценила…
Није жестока врућина омела велики број посетилаца да присуствују 55. Косидби на Рајцу, јединственој туристичкој манифестацији која чува сећање на мобе – некадашњи народни обичај узајамног помагања у селима, приликом великих радова током лета. Обичај је у Србији потпуно ишчезао, а оживи, тако, једино у јулу, прве недеље по Петровдану на првој и једној од најлепших у венцу знаменитих Ваљевских планина.
– Мобе су некада биле израз живота сеоске заједнице – подсећа директор Туристичке организације Љиг Владимир Ивановић. – У стара времена летина се сакупљала косидбом организованом мобама, косачи су се окупљали једни код других, то је у сточарским крајевима био један од најважнијих домаћинских послова. Све се после богате вечере претварало у сеоско весеље, уз песму, музику, повело би се и коло…Прво такмичење најбољих косача из целе регије организовано је на Рајцу 1892. године. Тек средином шесте деценије прошлог века одлучено је да Косидба на Рајцу постане туристичка манифестација. Најбољем косачу припада престижна награда – Златна коса. Својевремено, Косидба је званично проглашена за најбољу туристичку манифестацију у Србији!
Оно што у тенису представља Вимблдон, то је за косаче Косидба на Рајцу – објашњава Ивановић. – Онај ко освоји Златну косу, без сумње се може сматрати шампионом кошења планинске ливадске траве у читавом региону. С обзиром на то да се Косидба поклапа са финалом чувеног гренд слем турнира, помало у шали кажемо да се на Рајцу одржава – косачки Вимблдон.
Пре ревијалног кошења ливадске траве и такмичења, традиционално је обављено откивање косе. Уследио је дефиле косача, водоноша, ручконоша, здравичара, трубача, певача… После косидбе, на самој покошеној ливади, био је приређен старински косачки ручак, са специјалитетима и ђаконијама из љишког краја.
По броју посетилаца, Рајац и Косидба успешно чувају традицију мобе – поносно истиче Ивановић. – Манифестацију посети неколико десетина хиљада туриста из Србије, регије и света. То је приредба која многим атракцијама плени пажњу посетилаца. Тако је, својевремено, сада покојни Лазар Лакета из Мркоњић Града ушао у Гинисову књигу рекорда, откосом широким чак шест метара! Толико је широк откос имао, да је мало недостајало да косом пређе у парцелу другог такмичара!
Конкуренција
ВУК Вучковић је по оцени жирија био најбољи у конкуренцији 21 такмичара из Србије, Словеније, Црне Горе и Босне и Херцеговине. Овогодишња “Косидба на Рајцу” је у ревијалном и такмичарском делу окупила више од 60 косача из Србије и региона. Жири је оцењивао укупан број, те ширину првог откоса, брзину кошења и квалитет покошене парцеле дугачке 20, а широке шест метара.
Извор: Новости
Фото: https://kosidba.com