Image Alt

Овог пролећа обавезно посадите кадифицу

Овог пролећа обавезно посадите кадифицу

Кадифица (лат. Tagetes) је једногодишња или вишегодишња зељаста биљка која припада породици сунцокрета. Води порекло из средње Америке, али се узгаја широм света. Не захтева посебну негу, па спада у ред омиљеног цвећа које се сади у нашим баштама или у саксијама за терасе, а може да се користи и као резано цвеће. Цвета у златној, наранџастој и белој боји са бордо детаљима, па ће оплеменити сваки простор у коме се нађе. Њени раскошни цветови могу да потрају до касне јесени и првих мразева, што је још један разлог више да засадите кадифицу и током целог лета уживате у лепоти овог цвета.

 

Илустрација: Кадифица воли сунце и не захтева превише заливања

Мали жбун

Постоје бројне врсте кадифице чија величина варира од 30 сантиметара до чак два метра. Чувена француска кадифица најчешће порасте у облику малог жбуна до 30 сантиметара, док афричка врста истог цвета може да достигне висину и више од метар. Без обзира на сорту кадифица добро расте у готово било којој врсти земљишта. Најбоље успева у земљишту богатом гвожђем и киселости до 6 ПХ вредности. Има добру толеранцију на сушу, али је ипак боље посадити је у земљу са добром дренажом. Воли сунце, па је најбоље посадити на месту које је директно изложено сунцу или у мањој полусенци, док сенку не подноси никако. Не захтева пуно воде и стално заливање, па је боље да земља буде мало сувља него превише влажна.
Кадифица се размножава из семена. Дуге, црне семенке могу се посадити у башти чим прођу први мразеви, али за најбоље резултате и раније цветање семе треба посејати у затвореном простору шест до осам недеља пре последњег очекиваног мраза. Покријте семе са влажним, просејаним компостом у танком слоју, затим одржавајте температуру од 21 до 23 Ц до клијања. Малене саднице можете пресадити у башту са размаком од око 30 – 38 сантиметара, док се у саксију саде кад младица достигне висину око 5 сантиметара. Држите земљу равномерно влажном и заштитите саднице од пуног сунца док кадифица не порасте до 15 сантиметара и тада је можете изнети на терасу. Мало поснија и сувља земља у коју се сади утицаће да има бујније цвеће, а мање лишћа. Да бисте подстакли њен жбунасти раст редовно уклањајте бочне гранчице, а уколико скидате врхове биљка ће бити више жбунаста са нешто мањим цветовима. Увек је заливајте при дну никако од врха, јер уколико вода доспе на листове и цветове, они могу да иструле. Семе ове биљке се налази у чаури и лако га је скупити након цветања тако да добијате семе за наредну сезону. Уколико је садите у башти добро ће доћи за обрубе и формирање разних цветних украса, а комбинацијом боја можете добити јединствену цветну шару у свом врту. Када је у питању прихрана пожељно је током интензивног цветања у воду за заливање сваки трећи пут додавати специјално ђубривом за цветајуће биљке.

Илустрација: Има опор мирис којим се брани од штеточина

Болести и борба против штеточина
Кадифица има опор мирис који привлачи ноћне лептире који је опрашују. Међутим, упркос свом опором мирису којим се брани од штеточина спада у омиљену храну ноћних пужева, па треба водити рачуна где је садите или стављате саксије како би биле ван домашаја ових штеточина. Када су у питању болести ово цвеће напада сива плесан и пегавост листова. Сиву плесан изазива гљивица ботрyтис која се у влажним условима брзо шири. Манифестује се као сивкаста скрама која прекрива углавном старије листове и прецветале цветове, а временом може да изазове мокру трулеж. Да бисте спречили ову болест водите рачуна приликом заливања да не наквасите лишће и цветове, а увеле делове биљке одмах уклоните.

Илустрација: Кадифица је и лековита биљка 

Лековитост
Делови кадифице који расту изнад земље се користе у лековите сврхе. Кадифица се у народној медицини користи за проблеме дигестивног тракта, укључујући лош апетит, гасове, бол у желуцу, колике, цревне паразите и дизентерију. Такође се користи за кашаљ, прехладу, заушке, задржавање течности и уморне очи, а изазива и знојење.Жене користе кадифицу да би подстакле почетак менструације, затим да третирају болне груди (маститис), и познато је да штити од побачаја.

Људи понекад примењују лишће ове биљке директно на кожу за лечење чирева. Цветови се користе као репелент за комарце. Сок од лишћа се наноси на кожу за лечење екцема. Уље кадифице се користи споља на кожи за лечење рана од црва.

Есенцијално уље кадифице је антибиотик, има антимикробна, анти-паразитска, антисептичка, анти-спазматична дејства, то је и средство за дезинфекцију, инсектицид и седатив. Кадифица садржи састојке који могу помоћи у смањењу отока (упала) и грчева, смирују нерве и смањују крвни притисак.

Извор: Агробизнис магазин

ФОТО: Pixabay

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish