Зашто је добро да мирођија заиста буде у свакој чорби
Осим што нам је позната из изреке „У свакој чорби мирођија“, и по томе што се користи за додатак ароме киселим краставчићима, мирођија има изненађујућа благотворна дејства за здравље – и физичко и психичко.Семе мирођије као и уље ове биљке често се користе у прехрамбеној индустрији за додатни укус пекарским производима, грицкалицама, зачинима и месним производима – и као састојак ликера. Користи се и у процесу производње сапуна, парфема, детерџената, крема и лосиона.
Мирођија је биљка која је добар извор калцијума, мангана и гвожђа, а као антиоксидативна храна, њени флавоноиди пружају антиинфламаторна и антивирусна својства.
Припада породици биља у кој су још и першун, ким, ловор… Порекло води са Медитерана, а још су га старе цивилизације користиле и као зачин, али и као лек.Најранији познати запис о мирођији као лековитој биљци пронађен је у Египту и датира од пре 5.000 година, када се биљка називала „умирујућим леком“. Око 3.000 година пре нове ере, Вавилонци су мирођију узгајали у својим баштама. Мирођија може да нарасте у висину до око 50 сантиметара, има шупље витке стабљике и меке, деликатне листове дуге 10 до 20 сантиметара.
Илустрација: Кромпир са мирођијом укусно и здраво јело
Када цвета, цветови су јој бели или жути, обликовани попут малих кишобрана. Ова биљка је такође била широко коришћена и позната биљка у грчкој култури. Есенцијално уље биљке коришћено је приликом прављења вина.
Једна шоља (приближно 8,9 грама) свежих гранчица мирођије садржи око четири калорије, 0,6 грама угљених хидрата, 0,3 грама протеина, 0,1 грама масти, 0,2 грама влакана, 675 међународних јединица витамина А, 7,4 милиграма витамина Ц, 0,1 милиграма мангана, 13,1 микрограма фолата и 0,6 милиграма гвожђа.
Помоћ у смањењу менструалних грчева
Студија коју је спровело Одељење за биостатистику и демографију на Универзитету Con Cayenne на Тајланду проучавала је ефекте мирођије међу студенткињама са болним менструацијама и грчевима.
Студенткиње су користиле биљне лекове који садрже, осим мирођије, ђумбир, гуаву, валеријану, рибље уље и камилицу. Резултати су показали да су болови и грчеви смањени. Друго двоструко испитивање показало је да је „мирођија била ефикасна као и мефенаминска киселина у смањењу јачине бола“.
МИРОЂИЈОМ ПРОТИВ ДЕПРЕСИЈЕ
Мирођија може бити ефикасан прородан лек против депресивних стања. Студија објављена у American Journal of Therapeutics имала је за циљ да истражи антидепресивна и аналгетичка својства екстракта мирођије из јужног Марока. Екстракт биљке је даван испитаницима и показао је значајан антидепресивни и аналгетички ефекат у поређењу са референтним лековима.
Поред тога, мирођија није произвела штетне ефекте, а фитонутријенти у воденом екстракту биљке показали су додатне користи од полифенола, флавоноида и танина које садржи.
Илустрација: Мирођија је обавезан додатак киселим краставчићима
СНИЖАВА ХОЛЕСТЕРОЛ
Откривено је да мирођија пружа невероватне предности у снижавању холестерола. Пажљивим студијама утврђено је да је ефекат екстракта и таблета мирођије на липидни профил, ензиме јетре, експресију гена и ензимску активност позитиван код хрчака са високим холестеролом.
Испитаници су насумично подељени у шест група и добијали су дневне дозе мирођије у различитим облицима. После месец дана, у поређењу са групом која није примала ову биљку липидни профил, глукоза у крви и ензими јетре су били значајно избалансирани у свим групама третираним таблетама или екстрактом ове биљке.
ПРИРОДНИ РЕПЕЛЕН
Мирођија је показала и ефекат одбијања буба, према истраживању објављеном у часопису Journal of Food Protection.
Двадесет уља биљног порекла је процењено на њихову инсектицидну активност. Резултати су варирали у зависности од врсте, биљних уља и времена излагања. Уље мирођије је изазвало највећу смртност код штеточина, а затим уље хајдучке траве и уље еукалиптуса.
КАКО СЕ КОРИСТИ И ЧУВА
Користите мирођију што свежију, органску, раслу у чистом окружењу, како не бисте морали интензивно да је перете. Пошто се врло брзо суши, обезбедите јој доста влаге, или држите у посуди са водом, а листове изнад воде обмотајте навлаженим убрусима. Мирођију можете и ставити у чисту пластичну кесу и чувати у фрижидеру, а можете користити и стаклену посуду са херметичким поклопцем.
Замрзавање је још један одличан начин складиштења мирођије и трајаће неколико месеци. Нежно исецкајте листове на мале комаде и замрзните у порцијама које вам одговарају.
Исецкана или цела гранчица мирођије може се додавати у супе, варива, чорбе, јела од меса, тестенине и јаја. Одличан је додатак сосовима и умацима, као што је хумус а прилично је добар додатак уз оброк од димљеног или печеног лососа. У сваком случају, ваш оброк са мирођијом ће бити укусан али и лековит.
Извор: https://www.rts.rs/magazin/Zdravlje/5210223/zasto-je-dobro-da-vam-mirodjija-zaista-bude–u-svakoj-corbi.html
ФОТО: Pixabay