Image Alt

Зашто се српски сточари окрећу млечном говедарству?

Зашто се српски сточари окрећу млечном говедарству?

Процене за ову годину показују да је око 4.000 малих газдинстава у Србији, која су у просеку гајила по шест јунади, одустало од сточарства. Са друге стране, све више пољопривредника прелази на млечно говедарство, привучени сигурнијим исплатама премија и новим мерама које се најављују за 2025. годину.

Горан Конјевић, пољопривредник из Мола, један је од оних који су се од товног говедарства преоријентисали на производњу млека. Са десетак грла у штали, од којих четири дају млеко, редовно испоручује млечне производе локалној млекари.

„За разлику од товног говедарства, где се новац добија два пута годишње, код млека новац на рачун стиже сваког 20. у месецу. Субвенције за млечно говедарство ће сада бити знатно веће,“ објашњава Конјевић.

Скупа телад и несигуран тов

„Телад су јако скупа. Када сада продамо бика за три евра по килограму, то не може ни два телета да нам плати. Трошкови производње далеко су већи од зараде,“ додаје он.

Са новим мерама, субвенције за првоотелке износиће 100.000 динара по грлу, што је знатна подршка. „Када се крава отели, женска телад остају за даље узгој, а мушка иду у тов. Јако је важно да имамо првокласне јунице које ће дати квалитетну телад и млеко.“

Од 5 дошли на 25 крава и изборили се за бољу цену

Земљорадничка задруга „Агроклек“ такође бележи раст потражње за млечним јуницама. „Појављују се млађи људи који траже врхунска грла. Анализирају млечност у последњих неколико година и захтевају гаранције за квалитет,“ наводе из задруге.

Нова правила и веће контроле

Очекује се да ће се системско уређење сточарства унапредити, уз законску контролу. „Не би требало да казнимо домаћинства у брдско-планинским условима због 300 или 400 квадратних метара шуме или шикаре које се воде као пољопривредно земљиште,“ сматрају стручњаци.

Пољопривредне саветодавне службе требало би више да буду укључене у контролу стања на терену. Са повећаним буџетом за сточарство, кључно је да прерађивачи млека и меса не злоупотребе подршку државе смањењем откупних цена.

У 2025. години очекује се повећање субвенција за млечне и товне краве, што даје наду да ће сточарство у Србији добити нови замах.

Извор: РТС

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish