Image Alt

Држава даје до три милиона динара овим сточарима!

Држава даје до три милиона динара овим сточарима!

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за аграрна плаћања расписује Јавни позив за подношење захтева за остваривање права на подстицаје за очување животињских генетичких ресурса за 2024. годину.

Овим позивом опредељена су средства за  врсте и расе, односно сојеве: подолско говече, буша, домаћи биво, домаћи – брдски коњ, нониус, липицанер, балкански магарац, мангулица (црни, бели и црвени сој), моравка, ресавка, праменка (пиротска, кривовирска, бардока, баљуша, влашићка, липска, шарпланинска, влашко виторога и каракачанска овца), чоканска цигаја, баура, балканска коза, домаћа бела коза, живина – сомборска капорка, банатски голошијан, косовски певач и сврљишка кокош.

Захтеви се подносе у периоду од 18. новембра до 18. децембра 2024. године, закључно, путем платформе еАграр, односно портала еПодстицаји.

Максимални укупни износ подстицаја који корисник може да оствари за једну календарску годину јесте 3.000.000 динара.

Информације у вези расписаног Јавног позива доступне су на телефоне Инфо-центра Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде: 011/260-79-60 или 011/260-79-61, као и контакт центра Управе за аграрна плаћања 011/30-20-100 или 011/30-20-101, сваког радног дана од 7:30 до 15:30 часова, као и на званичној веб презентацији еАграр, на адреси https://eagrar.gov.rs .

Правилник о подстицајима за очување животињских генетичких ресурса

Подстицаји обухватају подршку програму који се односи на очување и унапређење животне средине и природних ресурса и то очувањем животињских генетичких ресурса, кроз остваривање права на подстицаје за следеће врсте, расе и категорије аутохтоних домаћих животиња:

1) подолско говече и буша (бикови, краве и сва грла преко две године старости);

2) подолско говече и буша (сва грла од шест месеци до две године старости);

3) подолско говече и буша (телад испод шест месеци старости);

4) домаћи биво (бикови биволи, биволице и сва грла преко две године старости);

5) домаћи биво (сва грла од шест месеци до две године старости);

6) домаћи биво (телад испод шест месеци старости);

7) домаћи – брдски коњ, нониус и липицанер (сва грла старија од шест месеци);

8) балкански магарац (сва грла старија од шест месеци);

9) мангулица (црни, бели и црвени сој), моравка и ресавка (приплодне крмаче);

10) мангулица (црни, бели и црвени сој), моравка и ресавка (приплодни нерастови);

11) мангулица (црни, бели и црвени сој), моравка и ресавка (приплодне назимице – сва грла старија од седам месеци);

12) овце расе/соја праменка (пиротска, кривовирска, баљуша, бардока, липска, шарпланинска, влашићка, влашко виторога, каракачанска), баура, чоканска цигаја (сва грла старија од дванаест месеци);

13) балканска и домаћа бела коза (сва грла старија од дванаест месеци);

14) живина – сомборска капорка, банатски голошијан, косовски певач и сврљишка кокош (кокице и петлови).

Право на подстицаје остварује правно лице, предузетник и физичко лице – носилац комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, које је уписано у Регистар пољопривредних газдинстава и налази се у активном статусу и које је у Регистру извршило обнову регистрације за текућу годину, у складу са посебним прописом којим се уређује упис у Регистар пољопривредних газдинстава, промена података и обнова регистрације, електронско поступање, као и услови за пасиван статус пољопривредног газдинства.

Поступак за остваривање права на подстицаје покреће се подношењем захтева за остваривање права на подстицај у складу са Јавним позивом, који расписује Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за аграрна плаћања за сваку календарску годину. Текст Јавног позива објављује се на званичној интернет страници министарства надлежног за послове пољопривреде, односно на званичној интернет страници Управе. Корисник покреће процес избором и попуњавањем одговарајућег електронског обрасца захтева, у online форми, непосредно у оквиру софтверског решења еАграр, који се потписује регистрованом шемом електронске идентификације високог нивоа поузданости, у складу са законом којим се уређује електронски документ, електронска идентификација и услуге од поверења у електронском пословању.

Подстицаји се утврђују у новчаном износу по грлу, односно јединки животиња у складу са законом којим се уређују подстицаји у пољопривреди и руралном развоју и посебним прописом којим се уређује расподела подстицаја у пољопривреди и руралном развоју.

Даном ступања на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о подстицајима за очување животињских генетичких ресурса („Службени гласник РСˮ, бр. 83/13, 35/15, 28/16, 44/18 – др. закон, 104/18, 16/21 и 30/22).

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за аграрна плаћања обавештава пољопривредне произвођаче да је у току исплата додатних 10.000 динара свим корисницима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у 2024. години.

Апелујемо на пољопривредне произвођаче да редовно проверавају своје еСандуче на порталу еУправе како би прихватили и преузели решења. Након прихватања решења, потребно је да се корисници одрекну права на жалбу на порталу еПодстицаји. На тај начин решења постају правоснажна и извршна, а средства ће бити брже исплаћена на кориснички рачун пријављен у електронски Регистар пољопривредних газдинстава.

Упутствo за одустанак од жалби налази се на сајту Управе за аграрна плаћања.

Извор: УАП

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish