Image Alt

Тајна 4 шоље за савршену гибаницу

Тајна 4 шоље за савршену гибаницу

Гибаница је једно од најомиљенијих јела у Србији. Прави се за доручак, вечеру, али и као пређело за све врсте славља и славе. Ако уживате у гибанци, постоји један трик који морате испробати да би постала ваздушаста.

Потребно је само неколико састојака, али свака домаћица има свој рецепт који се разликује у неким ситним детаљима, а ипак то гибаницу издваја од других.

Позната пита са сиром није тешка за припрему, а када умутите фил, све што треба да урадите је да згужвате кору и умочите је у надев. Ипак, ако желите да вам гибница увек успе и да буде мекана и ваздушаста, ми вам откривамо сјајан трик.

Да бисте направили најбољу гибаницу до сада, није потребно додавати неке необичне састојке. Све што треба да урадите је да коре исечете на траке, па да их уваљате у смесу.

А затим, сазнали смо од тета Јованке, која прави најбољу гибаницу коју смо пробали, да је њен трик следећи: готову гибаницу преврните на 4 шоље да се хлади наопачке, како би остала ваздушаста под силом земљине теже. Оставите је да се хлади око 20 минута. И то је све што је потребно да бисте направили једну од најукуснијих пита икада уз овај крајње једноставан трик.

Илустрација: Права српска гибаница се прави са сиром, али се може додати и зеље

Поклањамо вам и рецепт за традиционалну српску гибаницу гужвару.

Састојци:

  • 500 г танких кора за гибаницу
  • 1/2 кг сира
  • 4 јаја
  • кашичица соли
  • децилитар уља
  • 2 дл киселе воде

Припрема:
Добро умутити јаја, па додати сир. Можете бирати онај који волите – од ситног швапског сира, до фете или тврђих врста које се издробе виљушком. Након што добијете уједначену масу, сипајте уље, киселу воду и проверите колико је смеса слана, што зависи од сира и тек онда посолите по укусу. Иако у појединим рецептима пише да се додаје јогурт, наш савет вам је да то не радите зато што ће јогурт превише смекшати гибаницу, која треба да буде ваздушаста. Подмажите дубљу тепсију, па сваку кору умочите у надев и једноставно слажите у тепсију за печење. Уколико приметите да ће вам зафалити надева, слободно у смесу додајте још мало киселе воде. Кад сте сложили гибаницу, одозго ставите једну кори и виљушком је избушите да би могла да се равномерно испече, а затим је премажите с мало уља. Гибаницу пећи око 30 минута у загрејаној рерни на 200 степени, док не порумени. Да бисте били сигурни да је добро печена изнутра боцните је врхом ножа, па уколико на ножу не остаје надев знак је да је гибаница готова. Извадите је из вреле рерне и оставите 15 минута да се охлади, а потом је исеците и послужите.

Извор: Етно Србија/ https://najzena.alo.rs/dom-i-saveti/vesti/87039/trik-tete-jovanke-za-savrseno-vazdusastu-gibanicu-tajna-je-u-neobicnom-metodu-sa-4-solje/vest

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish