Пчеларство на планинама породице Лукић
У планинском селу Стапари, недалеко од Ужица, породична пчелиња фарма Лукић са поносом негује 120 пчелињих заједница. Петар Лукић, који је 2004. године започео пчеларство са само четири кошнице, данас води један од најуспешнијих пчелињака у овом крају. Пчеларење је за њега мукотрпан, али испуњавајући посао, који захтева посвећеност и константно усавршавање.
„За 20 година смо од 4 кошнице стигли до 120, али је то захтевало велике напоре и улагања у опрему која нам олакшава рад. Захваљујући томе, сада ефикасно врцамо мед и чувамо његов квалитет“, прича Лукић.
Пчелињак Лукићевих се налази на надморској висини од 830 метара, што је идеално за ливадску пашу. У овој средини, далеко од индустрије, услови за пчеларство су готово идеални. Ипак, последњих година, климатске промене и нарушен биодиверзитет донели су бројне изазове.
„Због климатских услова и слабог сточног фонда који би одржавао пашњаке, приноси меда су знатно мањи него раније. Морамо да се ослањамо на багремову и сунцокретову пашу да бисмо обезбедили довољно меда и зимнице за пчеле“, објашњава Лукић.
Иако је ова година била солидна, принос багремовог меда био је испод просека, са око 15 килограма по пчелињој заједници. С друге стране, сунцокретова паша је била успешнија, али то није било правило за све пчеларе у околини.
„Медарство је све теже одрживо због ниске цене меда на тржишту и слабе потражње. Тренутно откупна цена багремовог меда износи 3,6 евра по килограму, што је далеко од онога што би пчеларима било прихватљиво. И поред ниске цене, тешко је наћи купце“, додаје Лукић.
Поред меда, Лукићи производе и прополис, полен, медне мешавине и козметичке препарате на бази меда. Ове додатне производе продају локално, али и преко малих тржишта и интернет платформе.
Упркос изазовима, Петар Лукић са оптимизмом гледа у будућност. „Пчеларство за нас представља додатни извор прихода, али и нешто више од тога – то је начин живота и повратак природи“, закључује он.
Породица Лукић наставља да чува традицију пчеларства у чистој планинској средини, ослањајући се на знање, искуство и љубав према пчелама.
Извор: ТВ ПРВА