Опленац добио јединствени музеј
Иако се више од 30 година бави издаваштвом, а више од 20 година и као власник мање издавачке куће, Зоран Рапајић из Београда скоро да је исто толико година посвећен и једној другој својој љубави – вину и виноградарсту. Он се, наиме, више од две деценије, а од пре 15 година и као председник удружења Вински путеви Србије, бави између осталог и прикупљањем експоната везаних за виноградарство у Србији, почев од 19. века. А као резултат његовог колекционарског рада – за мање од месец дана на Опленцу ће, баш током трајања 61. Опленачке бербе, бити отворен Музеј вина Златна круна.
Сигурно не први музеј у нашој земљи посвећен овом божанском нектару, али како Зоран каже за еКапију, можда први овог типа у свету. Имајући у виду да је Србија земља са богатом винском историјом, културом и традицијом, у овом музеју ће очито имати штошта да се види и чује.
– Реч је о музеју вина који је, заправо, музеј винских прича. На око 250 м2 биће изложено око 500 експоната распоређених у 12 винских прича. Кроз те приче које сежу све до Илира посетиоци ће моћи да се упознају и са тим како су се некада правила вина, али истовремено и са винском историјом владарских, краљевских породица. Познато је да су обе краљевске породице, и Карађорђевићи и Обреновићи, биле винарске породице. И чак и данас на тим имањима чије су винограде засадиле ове породице, рађа грожђе – каже у разговору за еКапију Зоран Рапајић, који ипак не жели да пре отварања много тога открива јавности у вези са изгледом будућег музеја.
Непроцењива вредност колекције
Радови су још у току, али до бербе, све ће бити спремно за посетиоце. Оно што се сад сигурно зна јесте који ће експонати из богате колекције, која се до сада чувала у приватној збирци, бити изложени. О вредности саме колекције, како наводи наш саговорник, тешко је уопште говорити – могло би се рећи да је непроцењива, али ни радови на самој згради будућег музеја нису били мали.
Музеј се, наиме, отвара у вили Бисерка која је била приватно власништво и коју је Зоран купио у намери да у њој отвори музеј. Његова инвестиција од 120.000 евра у сам објекат, сигурно да није мала, али значај који то за Зорана има такође је немерљив.
– Моја је велика жеља да спасимо од заборава ексклузивне оригиналне колекционарске предмете, да то не оде у иностранство јер некако све што вреди оде у иностранство. Ту су предмети који сведоче о богатој винској историји Србије, али и ракијској историји, који су више деценија прикупљани и пажљиво селектовани. Од почетка ми је жеља да на месту које је престоница краљевске Србије имамо једно овакво место које говори о историји винарства и овог краја, али и целе Србије – додаје Зоран.
Оригиналне тапије и други историјски документи
Међу бројним експонатима од којих он тешко да може да издвоји неке који су му најзначајнији, наћи ће се, између осталог, и неке оригиналне тапије којима су наши људи у ослобођеној Србији од Турака куповали винограде. Ту ће бити и бројни други оригинални историјски документи, разгледнице, уметничке слике, фотографије, рекламни панои, винске етикете, а међу њима и, рецимо, слика Карађорђа насликана техником винорел, односно вином. Ту је и ебулиоскоп из 1850. године из Беле Паланке, одежда шумадијског витеза и… Тешко их је, као што рекосмо, издвојити.
Делови колекције су тематски разврстани и посетиоцима ће дочаравати прошлост, садашњост и будућност винородне Србије.
– Један од експоната је и боца вина Жупска ружица из 1932. године, породице Раденка Стојаковића из Трстеника, а експоната има толико да нам ни овај простор неће бити довољан. Имаћемо их 3.000 – открива Зоран за еКапију.
Иначе, ови експонати су пре отварања музеја били изложени у оквиру две велике изложбе у Крагујевцу и Кући легата у Београду. Нажалост, изложба у Београду се десила у време немилог догађаја у ОШ Рибникар у Београду и аутор ове изложбе није желео да у таквом трагичном тренутку изложбом привлачи пажњу јавности.
Али зато ће сада сви заљубљеници у винарство, вино и историју Србије моћи да погледају изложбу на Опленцу већ од 11. октобра. Стална поставка ће бити изложена на три етаже реновираног здања, у девет изложбених сала. А како би угођај био потпун, посебан део издвојен је за тематску винотеку и дегустације, као и сувенирницу.
Извор: https://www.ekapija.com/news/4866704/zoran-rapajic-izdavac-i-osnivac-novog-muzeja-na-oplencu-vinska-istorija-kraljevske