Све што треба да знате о узгоју кала
Понуда кала данас је разноврснија него икад, а цене су постале знатно прихватљивије, било да се ради о изданцима спремним за цветање или о раскошно процветалим саксијским биљкама које можемо да купимо у готово сваком тржном центру.
А не тако давно, на тржишту су биле доступне само беле кале, које су се углавном користиле као резано цвеће у елегантним свадбеним букетима. Данас се сваке године појављују нови култивари са усправним цветовима смелих боја, који се поносно уздижу изнад бусена сочних, раскошних листова. Њихово време цветања се све више помера ка јесени, па у овом егзотичном призору можемо уживати не само у касно пролеће, већ и током целог лета.
Ове биљке пореклом су из мочварних подручја источне и јужне Африке, због чега им углавном одговарају стално влажно тло и топли, заштићени услови.
Илустрација: Кале могу да се гаје током целе године у заштићеном простору
Могу да цветају много година, у јесен улазе у фазу мировања, док се у пролеће поново буде и терају нове листове из земље. У наставку откријте које врсте кала су отпорне на хладноћу, а које треба да гајите као саксијске биљке.
Бела етиопска кала
Класична бела “Zantedeschia aethiopica” једина је врста кале која је отпорна на хладноћу, због чега је и најраспрострањенија у Европи. Има крупне беле цветове на чврстим стабљикама које могу достићи висину до 90 цм. Њен бујан, сјајан лист у облику стреле формира ефектне букете ширине до 90 цм.Најпознатији хладноотпорни култивар ове кале је “Цроњбороугх”, који се сматра поузданим стандардом у баштованству. Успешно презимљава напољу и из године у годину обилно цвета. Ако га угледате у неком расаднику или вртном центру – не двоумите се!
“Elliottiana” и “Rehmannii” хибриди
Постоје и бројни култивари са цветовима у читавој палети пастелних, тропских, па и тамноцрвених и смеђих нијанси. Њихови раскошни, сјајни листови често су прошарани белим тачкицама. Углавном су то култивари врста “Z. elliottiana” и “Z. rehmannii”, познати као “Elliottiana” хибриди и “Rehmannii” хибриди.
Ове кале се најчешће гаје као собне биљке или се саде на летње гредице, јер не подносе температуре испод 5°Ц. Ако се гаје напољу или на тераси у саксијама, неопходно их је унети у затворен простор пре првих мразева. За разлику од беле етиопске кале, расту компактније и достижу висину од 30 до 75 цм.
Доносе дашак егзотике у сваки дом или башту, а уз правилну негу годинама ће вас одушевљавати својом елеганцијом и лепотом.
Симболика кала
Својим препознатљивим изгледом, кале већ деценијама освајају љубитеље цвећа широм света. Са елегантним цветовима и бујним зеленим листовима, кале су синоним за рафинирану лепоту и софистицираност. Иако на први поглед делују нежно и крхко, изузетно су отпорне и дуготрајне, а та особина им даје додатну симболику. Њихов облик подсећа на скулптуру, па не чуди што су често избор за свадбене букете, луксузне аранжмане и посебне животне тренутке.
Илустрација: Беле кале су симбол чистоће
Кале су кроз историју имале разна значења, у зависности од боје и контекста:
- Бела кала симболизује чистоту, невиност и узвишену љубав, због чега је неизоставан део венчања и духовних церемонија.
- Црвена и ружичаста кала повезују се са страшћу, елеганцијом и романтичном љубављу.
- Жуте кале доносе поруке радости, пријатељства и светлости, док љубичасте изражавају достојанство, понос и мистериозну лепоту.
У старој Грчкој, кале су биле повезане са богињом Хером, док су у викторијанској ери биле симбол тихих, али дубоких осећања.
Захваљујући свом племенитом изгледу, кале нису само цвеће. оне су порука. Поклонити некоме калу значи показати дивљење, љубав и поштовање. Такође, често се користе и у погребним аранжманима, јер изражавају вечни мир, достојанство и духовну узвишеност.
Без обзира да ли их гајите у башти, чувате у саксији или их поклањате вољенима, кале уносе тихо достојанство и лепоту у сваки простор и сваку емоцију.
Извор: https://zena.blic.rs/basta/kale-sve-o-vrstama-bojama-i-uslovima-uzgoja/h77701d