Чувар идентитета и прозор у традицију уписан на Унескову листу
Ковачичко наивно сликарство, јединствени израз културне баштине Србије, званично је уписано на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства. Ова одлука донета је на 19. заседању Међувладиног комитета за очување нематеријалног културног наслеђа УНЕСКА, које се одржава у Асунсиону, Парагвај.
Ово признање представља важан корак у промоцији културног богатства Србије и истиче значај очувања традиционалних уметничких вредности, посебно у контексту доприноса словачке националне мањине у Војводини.
Историја и значај Ковачичког наивног сликарства
Наивно сликарство из Ковачице настало је тридесетих година 20. века у истоименом месту у Војводини. Првобитно као хоби словачких сељака, овај уметнички израз брзо је постао препознатљив по својој топлини, искрености и богатим колоритом. Уметници попут Мартина Јонаса, Зузане Халупове и других створили су препознатљиве визуелне приказе свакодневног живота, руралних пејзажа, обичаја и традиције, који су постали симбол идентитета и заједничке прошлости.
Сликари из Ковачице користе акрил и уљане боје, често на стаклу, дрвету или платну, при чему истражују теме попут жетве, породичних обичаја, фолклора и религиозних мотива. Ова уметност развила се као израз колективног памћења заједнице, али и као сведочанство људског стваралаштва које надмашује границе уметничке едукације.
Пут до Унескове листе
Ковачичко наивно сликарство је 2012. године уписано у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије. Захваљујући заједничком ангажману институција попут Галерије наивне уметности у Ковачици, Фондације „Бабка“, Музеја Војводине и Музеја војвођанских Словака, номинација за Унескову листу представља дугогодишњи труд.
Подршку су пружили и бројни појединци, укључујући уметнике из Ковачице и околних места попут Падине, Арадца и Панчева. Ова широка сарадња сведочи о снажној локалној заједници која препознаје значај очувања културног идентитета.
Културни амбасадор Србије
Упис на Унескову листу додатно учвршћује репутацију Србије као земље богатог културног наслеђа. Ово је шести елемент из Србије који је добио ову престижну титулу, придружујући се породичној слави, традиционалном колу, певању уз гусле, злакуском лончарству и шљивовици.
Према мишљењу стручњака, међународно признање Ковачичког наивног сликарства отвориће нове могућности за културни туризам, али и за едукацију млађих генерација о значају очувања традиције.
Очување „живог наслеђа“
Ковачичко наивно сликарство није само уметност већ и начин преношења вредности и прича које повезују генерације. Ово признање је подсетник на важност неговања културног идентитета у времену брзих промена и глобализације.
Са овим успехом, Ковачица наставља да буде симбол културног богатства Србије, али и светски познат центар наивне уметности. Ова уметничка форма наставља да инспирише, чувајући драгоцене приче наше прошлости и отварајући путеве за будућност.
Извор/фото: Минстарство културе