Image Alt

Значај развоја руралног туризма за развој пољопривреде и свеукупни развој руралних подручја, била је суштинска тема скупа „Актуелно стање и могућности развоја руралног туризма“, који је у форми интерактивног панела одржан данас у Привредној комори Војводине. Скуп су организовали Удружење услуга и Удружење пољопривреде ПКВ и новинско-издавачко предузеће „Дневник-Пољопривредник“, које у оба своја издања континуирано информише и едукује читаоце о значају руралног туризма. Учесници панела били су представници научно-истраживачких институција, покрајинских институција задужених за развој туризма, као и туристички субјекти који успешно развијају, али и подстичу развој руралног туризма.
Бошко Вучуревић, председник Привредне коморе Војводине, је у поздравној речи, истакао да је на крају прошле године у Србији било 712 сеоских туристичких домаћинстава, а да је број ноћења у руалном туризму порастао за 71% у 2022. у односу на 2021. годину. Мр Милан Јарић, помоћник Покрајинског секретара за привреду и туризам представио је финансијске подстицаје који се из покрајинског буџета сваке године издвајају за развој туризма. Такође, истакао је и значај старих заната и ознаке „Најбоље из Војводине“ за развој руралног туризма.
Проф. др Игор Стаменковић, ванредни професор на Природно-математичком факултету, Универзитета у Новом Саду, упознао је учеснике панела са резултатима међународног пројеката „Промоција природног и културног наслеђа за развој одрживог туризма у заштићеним подручјима – ПроНацул и информисао о конкурсу за „Иновативно село“ који је од прошле године нова категорија у оквиру такмичења за најбољу технолошку иновацију. Милица Шушњић из Туристичка организација Војводине истакла је активност ове институције у промоцији руралног туризма, а Ведрана Драгичевић из Удружења туризма Привредне коморе Србије, навела је резултате рада Групације за рурални туризам ПКС, која постоји више од две деценије.
Проф. др Борис Кузман, помоћник директора Института за економику пољопривреде у Београду, истакао је конкретне предности, али и ограничења за развој руралног туризма, које су истраживачи овог Института запазили приликом израде стратегија руралног развоја на подручју локалних самоуправа у Србији. Рале Нићин, власник Карин салаша и Геза Катаи, власник Катаи салаша изнели су своја искуства у развоју пољопривреде и руралног туризма. Никола Грцић, власник Агенција за маркетинг „ЕXПЛОРЕ“, представио је креативне туристичке туре у оквиру којих је Чуруг, Жабаљ, Темерин и Бачки Јарак, посетило више од шест хиљада туриста.
Препоруке за развој руралног туризма дали су и учесници скупа у оквиру публике, међу којима су били истакнути представници науке и струке у области туризма. Модератор панела била је др Гордана Радовић из „Дневник-Пољопривредник“-а. Опширнији текст доносимо у следећем броју листа „Пољопривредник“.
Г. Р.
Фото: Г.Мулић

Извор: Ruralni turizam je značajan za razvoj naših sela – POLJOPRIVREDNIK specijalizovani list za selo

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish