Процват сеоског туризма – нема места а имају 1000 кревета
Сеоски туризам у Српској цвета, што потврђују и власници сеоских домаћинстава, који кажу да им је летња сезона била и те како задовољавајућа, па су неки чак морали тражити и додатни кревет. Иначе, у Српској је регистровано 257 сеоских домаћинстава која пружају угоститељске услуге, док је прие 10 година тај број био далеко мањи, казала је за Независне новине Ана Лакић, руководилац Сектора за развој и унапређење туристичког производа у Туристичкој организацији Републике Српске. Највећи број регистрованих сеоских домаћинстава је у општинама Шипово, Рибник, Мркоњић Град, Лакташи, а у последње вријеме се тај број повећава и у општинама источне Херцеговине. Истиче да наше планине, реке, језера и нетакнута природа представљају идеалне локације за рурални туризам, планинарење, бициклизам и друге активности на отвореном, а аутентични сеоски смјештај доприноси целокупном имиџу Српске као пожељне дестинације.
– Овај облик туризма све више добија на значају како у Европи, тако и у Републици Српској, јер нуди јединствене могућности за развој локалних заједница, очување културног наслеђа и унапређење економске одрживости. Сеоски туризам омогућава пољопривредницима и локалном становништву да диверсификују своје изворе прихода. Пружање смештаја и продаја домаћих производа су само неки од начина за остваривање додатних прихода – казала је Лакић.
– Почетком ове године ТОРС је у сарадњи са Удружењем Слоw Фоод Требиње, Херцеговина почео сарадњу на пројекту Смарт ера који има неколико пилот-подручја широм Европе, од којих је једно источна Херцеговина са укључених шест општина. Задатак овог пројекта је да кроз мултидисциплинаран приступ уз коришћење модерних технологија ради на јачању руралних заједница, побољшању и унапређењу туристичке понуде, а све у циљу смањења броја одлазака младих и осталог становништва из руралних подручја, пружања могућности запошљавања кроз туризам те осталих позитивних пракси које се већ примјењују у остатку Европе – додаје она.
Предраг Радоја, власник сеоског домаћинства Радоја из Шипова, за Независне каже да је сваке године све више туриста.
– Имамо госте који долазе на један дан, на Јањске отоке и слично, па остану ручати, а имамо и госте који бораве мало дуже. У сваком случају, бројке расту. Тренутно у Шипову имамо скоро 1.000 кревета. То је заиста много, јер је ово мало место, али пуно људи проциркулише, поготово у летњем периоду. Доста наших долази из Србије, Аустрије, Немачке. Тако је било и овог лета, а само за један викенд прође 1.000 и више људи – рекао је Радоја и додао да је толика навала и да, поред свих сеоских смјештаја, често дођу у ситуацију да немају кревет, па зову једни друге да провере да ли има шта слободно јер им је жао вратити госта. Додаје да је Шипово претеча сеоског туризма, бар што се тиче Републике Српске, а све је почело већ 2007/08. године.
– Да није природе они сигурно не би дошли овде, али кад дођу онда се одушеве домаћинима и храном, и то је читав ланац. Мноштво је садржаја који их привуку. Често нам долазе гости из Словеније, који посете и Јајце – додаје он.
И Славка Симетић из сеоског домаћинства Симетић Рибник за Независне каже да је тек ушла у ове воде, али да је била заиста добра година.
– Ја сам почетник, а прошле године сам почела са храном, но заиста је добра година, има туриста. Иако тек почињем, ја сам и више него задовољна. Што се тиче смештаја, издавала сам доњи спрат куће, али сад додатно опремам – казала је Симетић. Појашњава да туристе привлаче домаћа храна и природа, као и риека која протиче кроз њено имање, а, како каже, доста гостију долази из Србије, Словеније, Немачке… И из сеоског домаћинства Грабеж у селу Пецка, код Мркоњић Града, кажу да је било гостију, а, како кажу, с времена на време им долазе веће групе туриста.