Вунене чарапе иду као алва, а зарада боли глава
Ретко ко би помислио да се од плетења и продаје вунених чарапа може добор зарадити, али пример Душице Ћирић из Великог Јовановца код Пирота показује да је то и те како могуће.
Ова вредна плетиља, која је својих руку дело изнела на продају на 18. Међународном сајму етно хране и пића, каже за Курир Бизнис да током зимске сезоне прода око 500 пари вунених чарапа, а њихова цена је 1.200 динара.
– Плетем их од вуне наше домаће праменке и од септермбра до марта продам око 500 пари. Купујем готово предиво и кад одбијем тај трошак, остане ми чисто око 600 динара по пару чарапа за мој рад. За дан могу да исплетем једну чарапу, тако да ми за пар требају два дана. Имам и чарапе од тањег предива које коштају 1.000 динара. Овим се бавим сигурно неких 10 година. Када сам оженила синове имала сам више слободног времена, па сам почела да платем чарапе – прича Душица.
Илустрација: Душица по сезони од чарапа заради и 500.000 динара
Чарапе плете она и њена свекрва, а потражња је толика да не могу довољно да исплету колико би могле да продају.
– Купују их сви, а радује ме што имам све више младих муштерија. Они их највероватније носе на скијање. Дешава се да младима поклоним пар чарапа, а онда види њихово друштво, па се распитују где си купио и наруче и они. Доста муштерија из иностранства купује моје чарапе и воле да их понесу некоме на поклон. Неко жели да их има као сувенир. Имам једну стрину преко које то добро иде – каже Душица Ћирић.
Иако од плетења чарапа узме лепе паре, каже да се тиме бави успут у слободно време, а главни приход долази од пољорпивреде и продаје домаћег ајвара.
– Имам своју паприку и правим ајвар за продају. То ми је главно. Продајем и пасуљ и сушене паприке – додаје Душица.
ПРОДАЈЕ НА МАНИФЕСТАЦИЈАМА
Иако се продајом домаћег ајвара и вунених чарапа дуго бави ове године је први пут своје рукотвроине донела на Међународни сајам етно хране и пића, али их је излагала на локалним манифестацијама.
– Производе носим редовно на Сајам пеглане кобасице у Пироту и ту доста продам. Носим их и на друге локалне манифестације – истиче Душица.
Извор: https://biznis.kurir.rs/moj-biznis/9517929/klot-frket-i-po-sezoni-u-dzep-padne-vise-od-pola-miliona-dinara