Image Alt

Петровданске лиле и посебан колач

Петровданске лиле и посебан колач

Српска православна црква слави данас Петровдан, празник посвећен светим апостолима Петру и Павлу. Овим даном завршава се и петровски пост.Петровдан је један од 15 највећих хришћанских празника. Посвећен је светим апостолима Петру и Павлу, првим проповедницима хришћанства и најближим ученицима Исуса Христа. Заслужни су за крштење првих верника и њихово превођење у хришћанство.

Свети апостол Петар био је рибар по имену Симеон. Када је пошао за Господом, добио је име Петар. Први од ученика јасно је изразио веру у Исуса.

После силаска Светога Духа, као проповедник Јеванђеља, после само једне беседе у Јерусалиму, обратио је у веру око три хиљаде душа. Проповедао је Јеванђеље по Палестини и Малој Азији, по Илирику и Италији.

Чинио је моћна чудеса. По заповести цара Нерона, осуђен је на смрт. Сматрајући да је недостојан да умре као син Божији, тражио је да га разапну наопако.

Свети апостол Павле, рођен је као Савле, из Тарса. Био је фарисеј и гонитељ хришћанства. Када му се на путу за Дамаск јавио Господ, чудесно се преобратио. На крштењу, добио је име Павле, и постао апостол.

Проповедао је од граница Арабије до Шпаније, међу Јеврејима и међу незнабошцима. Посечен је у Риму, у време цара Нерона, кад и апостол Петар.

Оба светитеља погубљена су у Риму. Петар је распет на крсту, али главом надоле јер је сматрао да је недостојан да буде погубљен на исти начин као његов учитељ. Павлу, римском држављанину, истог дана одрубљена је глава.

Илустрација: Обичај је да се за Петровдан прави посебан колач од јабука

Обичаји и веровања
За Петровдан се у народу, везују многа веровања и обичаји.

Празновање Петровдана започиње вече пре, када се пале лиле, буктиње од младе коре дивље трешње или брезе. Пале се на местима где се народ окупља, на трговима и раскршћима, симболишући некадашње прогоне хришћана.

На тај начин, призива се добро здравље стоке и благостање у домаћинству.

На Петровдан се не иде у поље, не прежу се коњи, не почињу тешки пољопривредни радови.

Постоји веровање да на овај дан Свети Петар дели јабуке деци на оном свету. Из тог разлога развио се читав низ обичаја међу којима је и оно да од нове године до данас не би требало јести јабуке.

Верујући у ово казивање, у прошлости су се многе мајке које су изгубиле децу уздржавале од једења јабука пре Петровдана, из страха да због тога на овај празник њихово дете на оном свету неће добити јабуку.

Још једно веровање, нарочито распрострањено у Војводини, такође повезује јабуку и Петровдан. Онај ко се на овај празник гађа јабукама, или их удара једну о другу, призива град и временске непогоде.

Око овог празника дозревају “петроваче”, стара, аутохтона сорта раних јабука од којих мајке с децом праве петровдански колач.

Петровдан је слава пекара и рибара, али и слава многобројних породица, чести су и вашари на данашњи дан.

По народном веровању, Свети Петар је са Светим Савом заменио вериге, па се зато дешава да су на Савиндан дани топли, а око Петровдана свежи.

Извор: https://www.rts.rs/vesti/drustvo/5485283/petrovdan—pale-se-buktinje-od-mlade-kore-divlje-tresnje-ili-breze-a-majke-sa-decom-prave-specijalan-kolac.html

ФОТО: Printscreen Youtube/ ТВ Храм

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish