Аранђеловдан велики празник, шта треба урадити вечерас
Православни верници у четвртак 21. новембра славе Сабор светог Архангела Михаила, у народу познатог као Аранђеловдан. Према црквеном предању, Свети Архангел Михаило први је ступио у борбу са злим духом и то име по тумачењу означава оног који је као Бог. На грчком језику реч “архи” значи главни, први, а “ангелос” весник, анђео. Архангел Михаило је на икони представљен као борац, са мачем или копљем у руци.
Аранђеловдан је у црквеном календару обележен црвеним словом, а овај празник је данас трећа најучесталија слава у српском народу. Занимљиво, Аранђеловдан је био крсна слава Немањића (славили су га Стефан Немања, цар Душан…)
Према народној поезији, цар Душан славио је Светог архангела Михаила тако што је увек дочекивао госте стојећи, док му је анђео стајао на рамену. Једне године, да ли због умора или немарности, преварио се па је сео, а анђео се наљутио, ударио га крилом и одлетео. Предање каже да је цар након тога месецима покушавао да се умилостиви архангелу Михаилу.
Обичаји на Аранђеловдан
Народно веровање каже да се према временским условима сутра може одредити каква ће бити година. Какво је време на Аранђеловдан, тако ће бити током целе зиме и пролећа. Сматра се и да болесници овог дана оздрављају или да отпочињу пут ка оздрављењу. У неким крајевима Србије, Михаило се слави и као заштитник сточара, јер се верује да само он може отерати вукове.
За овај празник везани су бројни обичаји, а један од њих јесте и онај који подразумева одлазак у цркву и молитву свом анђелу. Верује се да се на Аранђеловдан небо отвара за молитве, и да ће вам се испунити и највеће, најважније жеље, ако се помолите из душе, искрено и са захвалношћу.
Такође, у нашем народу кружи веровање да се за овај празник не припрема жито, јер се Архангел Михаило сматра живим светитељем. Наиме, према народном веровању, Свети Архангел Михаило није умро и по потреби и даље силази међу људе, на земљу – као путник или просјак.
Међутим, православна вера налаже другачије, а чак је и патријарх Павле говорио да се жито обавезно мора спремити. “Кувана пшеница није симбол смрти, већ живота оних који су живели и који живе у вери са Богом и својом Крсном славом. Истина је, такође, да су сви свеци живи, јер у Богу нико не може бити мртав – Бог је Бог живих, а не мртвих”, објаснио је.
Извор: https://zena.blic.rs/tradicija-i-obicaji/sutra-se-slavi-arandjelovdan-nebo-se-otvara-ovo-treba-uraditi-za-ispunjenje-zelje/3h9gwbx
ФОТО: Printscreen Youtube/ ТВ Храм