Image Alt

Вратић: Лечи болести и чисти од паразита

Вратић: Лечи болести и чисти од паразита

Захваљујући одличном географском положају и повољној клими Србија је богата самониклим лековитим биљкама. Изузетно раскошну и разноврсну флору наше земље чини 3.272 врста од којих је 700 врста лековитих биљака, али је званично описано и регистровано 420, док се у промету налази њих 280.
Србија има дугу и богату традицију не само прикупљања већ и узгоја лековитог биља које се последњих година све више гаји плантажно.
У нашем народу врло цењен је вратић, за коју амерички доктори попут др Џона Кристофера тврде да је магична биљка која лечи многе болести човека.

Илустрација: Упркос својим лековитим својствима вратић је у суштини отровна биљка па је неопходан опрез приликом коришћења и упуство стручног лица

 

ОПРЕЗ СА УПОТРЕБОМ
Вратић (лат. Tanacetum vulgare) је вишегодишња жбунаста биљка из породице главочика која расте широм Европе. У нашем народу познат је и под именима повратић или мајчин вратић. Лековита својства ове биљке позната су хиљадама година, а за лечење се користио још у античкој Грчкој.
Упркос својим лековитим својствима вратић је у суштини отровна биљка па је неопходан опрез приликом коришћења и никако га не користити без претходног упутства стручног лица. Вратић у било ком облику не треба да користе труднице, доjиље или деца.
Ова биљка расте поред река, путева и у областима зараслим коровом, а одговарају јој осунчана станишта, глиновита и песковита земљишта. Достиже висину од 1,5 метара и има усправну стабљику густо прекривену тамно зеленим, перастим и назубљеним листовима а најчешће је обрасла финим длакама. На врху биљке се налази цваст са препознатљивим малим жутим цветовима који подсећају на зашивено дугме и имају препознатљив, јак непријатан мирис, као и горак, опор укус. Вратић цвета од јула до септембра након чега се формира плод мала дугуљаста ахенија (семење) са пет до шест ребара на чијем врху се налази семена круница. Бере се у летњим месецима кад у потпуности процвета тако што се исече што ближе корену, а потом суши на промаји или у хладовини. Осушени вратић у правилним условима може се чувати и до три године а да не изгуби своја својства.
У народној медицини ова лековита биљка позната је као “средњовековни аспирин” јер ублажава главобољу и мигрену. Има висок садржај полифенола, укључујући и партенолид, моћну противупалну компоненту. Есенцијално уље ове биљке има снажно антибактеријско дејство. Богата је алкалоидима, флавонидима, органским материјама, витамином Ц, каротеноидима, горком материјом танацетин.
У лековите сврхе најчешће се користе листови и цвет, мада су лековити сви надземни делови биљке. Користи се у виду чаја, тинктуре, уља или позната инфузија од вратића. Има и оних који жваћу свеже листове ове биљке што се не препоручује зато што може да дође до појава раница у устима.

Илустрација: Вратић лечи главобољу, мигрену, реуматске болове, користи се као лек за смирење

ШТА СВЕ ЛЕЧИ?
Вратић има врло широк спектар лековитих својстава и помаже код многи болести. Најпознатији је као лек за главобољу или мигрену што су потврдила бројна научна истраживања. Осим тога смањује мучнину или повраћање изазвано мигренозним нападом. Вратић је познат и као народни лек за смирење јер има благо седативно дејство и умањује нападе анкциозности. Чај од ове биљке користити се код проблема изазваних каменом у бубрегу или бешици. Вратић се користи код готово свих кожних оболења од перути до испуцалих руку, чирева и осипа на кожи, а помаже и код уједа инсеката. Како има снажно противупално верује се да помаже код свих врста упала у организму од зубобоље до упале зглобова, реуме и гихта, али и код проблема са јетром и жучи јер подстиче производњу жучног сока. Добар је народни лек за бактеријске инфекције чак и упалу плућа где се може користити као додатно средство за бржи и лакши опоравак пацијената. Како наглашава др Џон Кристофер препарате на бази ове биљке треба узимати у малим и поновљеним дозама. Ово је посебно важно зато што веће дозе могу да проузрокују озбиљне проблеме у венама и стомачне тегобе.
Вратић је у народној медицини познат и као проверени лек за чишћење организма од паразита као што су глисте. Од ове лековите биљке се справља и такозвана инфузија од вратића која се узима орално. Припрема је врло једноставна.
Ставити да се кува 500 мл дестиловане воде, након што проври прелити 30 г исецканог вратића, поклопити и оставити да одстоји у води 10-15 минута. Процедити, засладити медом, сипати у флашу и чувати на тамном, хладном месту. Узимати 60 мл три пута дневно. Било који препарат на бази вратића који се користи у терапијске сврхе не треба пити дуже од 20 дана после чега се обавезно прави пауза од два месеца.

Извор: Етно Србија

ФОТО: Pixabay

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish