Image Alt

Тајне успешног цвећарства: Како Атила Шош прода 90% цвећа за сезону

Тајне успешног цвећарства: Како Атила Шош прода 90% цвећа за сезону

Цвећари у пластеницима већ увелико припремају сезонско цвеће за пролећну садњу у двориштима и на терасама. Посао су започели још у децембру, а сада пресађују мале биљке у веће саксије.Први ударни дан у години биће им 8. март – Дан жена, а већ крајем марта, када почну цветне пијаце, почиње права сезона продаје.Цвећар из Будисаве, код Новог Сада, Атила Шош каже за Дневник да за 8. март има толико посла да тај празник не воли. “Треба све стићи, добро испланирати и продати махом цикламе, каранфиле и примуле – најтраженије цвеће за Дан жена – за само један дан.”У цвећарству је четврт века, али је 2007. године почео озбиљније да се тиме бави, заједно са супругом.
Пре тога је с родитељима био повртар, али када је решио да се осамостали, изабрао је цвећарство. Данас има пластеник од 500 квадрата, свој ценовник, сталне муштерије и проверен квалитет, па се не плаши конкуренције.Поред сезонског цвећа, однедавно је почео да узгаја и четинаре и друге биљке отпорне на хладноћу, јер су све траженије за уређење дворишта. Тај део производње му посебно одговара, јер захтева мање бриге и ангажовања.”Семе бегоније, кадифе, лепог јове, салвије, даниноћ, мушкатли и другог сезонског цвећа купујем из Холандије. И луковице и мале биљке такође стижу одатле, јер су Холанђани светски лидери у производњи цвећа и имају највећу берзу,” истиче Шош.
У пластеницима се ради од децембра и јануара, а током сезоне успеју да продају чак 90 одсто цвећа.”Ценом сам углавном задовољан, мада би могла бити и виша, да остане нешто више. Али ако је скупо, купаца је мање,” каже он.Трошкови производње су високи, али тачно колико – не зна. “Када подвучем црту, остаје довољно да наставимо производњу и следеће године.””Не користим интензивно грејање, јер је то највећи трошак. Укључујем га само повремено, а блаже зиме и више сунчаних дана ми иду наруку. Некада су температуре падале и на -15, сада је мраза тек неколико сати ноћу.
“Шош купцима поручује да не журе са улепшавањем тераса и дворишта чим огреје сунце. “Иако прве цветне пијаце почињу већ крајем марта, ноћи су још хладне. Са садњом је најбоље сачекати април.”Државне подстицаје не користи.”Давно сам добио помоћ за соларне панеле од Министарства енергетике и пољопривреде. Сада пратимо конкурсе мађарске фондације Просперитет, која помаже Мађаре у Војводини. Недавно се супруга пријавила за пластеник од 400 квадрата.”Извор: Дневник
Зорка Делић

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish