Image Alt

Српско свињарство у слободном паду: Товљеници јефтини, а фармери пред банкротом!

Српско свињарство у слободном паду: Товљеници јефтини, а фармери пред банкротом!

Цена живе мере товљеника већ више од два месеца нижа је од трошкова производње, што малим и средњим фармерима доноси губитке и приморава их да одустану од това.

  • Килограм живе ваге товљеника тренутно се креће од 190 до 200 динара са ПДВ-ом, док је у земљама региона и ЕУ, посебно у Шпанији, нешто јефтинији. Управо одатле се највише увози свињско месо за домаћу потрошњу – каже за Дневник Бора Шуљманац, велики фармер из Лаћарка у Срему.

Иако су утовљене свиње у Европи већ дуже време јефтиније него у Србији, домаћи фармери нису смањили трошкове производње како би били конкурентни. Зато сада кланице избегавају да купују домаће товљенике, јер их из иностранства могу набавити по нижој цени, док у месарама цене остају готово непромењене.

  • Додуше, свињско месо је нешто појефтинило од јануара, али је највећи пад цена товљеника забележен још у децембру прошле године – додаје Шуљманац.

Једини излаз за опстанак домаћих товљача, по њему, био би да се поново дозволи увоз прасади из Данске, где су јефтинији, како би домаћи фармери могли бити конкурентнији европском тржишту.

  • Министарство пољопривреде забранило је увоз живе стоке због појаве слинавке и шапа у Немачкој, а пре те забране, прасад од 30 килограма куповали смо у Данској за 8.000 до 9.000 динара. Сада, када је увоз онемогућен, цена живе мере прасади код нас достигла је 450 динара без ПДВ-а, што нас чини неконкурентним – објашњава он.

Шуљманац се залаже и за дозволу увоза генетски модификоване сојине сачме, тврдећи да би то снизило трошкове производње.

  • Генетски модификована сојина сачма је носилац производње у исхрани товљеника, а није доказано да је штетна за људе. Осим тога, свиње из Шпаније, одакле највише увозимо месо, хране се управо том сачмом, па нема разлога да је не користимо у домаћем тову – истиче Шуљманац.

Велике разлике у ценама меса

У великим трговинским ланцима цене меса значајно варирају. Килограм бута кошта од 490 до 890 динара, плећке без костију од 550 до 840, свињског врата са костима од 400 до 640, а кареа без костију од 800 до 1.000 динара.

Зоран Матијевић, власник Индустрије меса „Матијевић”, највећег произвођача меса и месних прерађевина у Србији, каже да се са тренутном ценом живе ваге од 170 динара без ПДВ-а (односно 187 са порезом) могу уклопити само фармери који имају добру генетику свиња и заокружен процес производње, док остали раде у губитку.

  • Тренутно је код нас цена живе ваге мало нижа него у иностранству, али немамо довољно товљеника за домаћу потрошњу. Подстицаји су неопходни, али морају бити равномерно распоређени у односу на број грла. Не би требало подржавати само мале и средње товљаче, већ и велике фарме, које најбрже могу повећати производњу и смањити увоз – наглашава Матијевић.

У односу на исти период прошле године, цене товљеника и свињетине пале су за 30%.

Извор: ДНЕВНИК

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish