Image Alt

Које су особине доброг пчелара

Које су особине доброг пчелара

Бављење пчеларством тражи много више од кошница и дима. Овај посао повезује природу, вештину, стрпљење и љубав према животу који зуји. Не постоји један рецепт. Али постоје неке особине које раздвајају оне који опстају — од оних који брзо одустају.

Живети у ритму природе

У пчеларству не командујете временом. Не можете наручити сунце кад треба, нити спречити ветар или сушу. Пчеле живе у складу с окружењем. И ви морате тако.

Уместо календара, посматрајте шта цвета, каква је ноћна температура, да ли има довољно влаге у земљишту. Временом ћете знати редослед цветања у свом крају. Ако бележите, лако ћете видети када нешто касни или жури. Тако пчелар доноси одлуке — не по датуму, већ по сигналима из природе.

Челик у души

Не иде увек све по плану. Први губици су најболнији — ројење, угинуће друштва, неплодна матица. Временске непогоде могу да униште читаву бербу. Болести, пестициди, нестала матица… Пчелар мора да има снаге да издржи и кад је најтеже.

Треба му мотивација, жеља да учи, да разуме шта је погрешио и како да поправи. У томе помаже и солидарност других пчелара. У тешким данима, подршка значи све. А кад дођу добри дани — радост је дупло већа.

Смиреност

Пчеле осете човека. Ако сте нервозни, најбоље је да тај дан не отварате кошницу. Сваку посету треба припремити — психички и практично. Шта желите да урадите? Да ли вам треба наставак, рамови, преграда? Припремљен пчелар је и сигуран у себе. А та сигурност смирује и пчеле.

Стрпљење

Некад, колико год се трудили, нећете видети матицу. Поготово младе, које се одлично крију. Ту помаже само стрпљење. Понекад треба доћи сутра. Технике попут обележавања матице траже вежбу. Почните са трутовима. Није срамота учити.

Жеља за учењем

И после добре школе пчеларства — учење тек почиње. Нове болести, нове технике (као што је блокада легла у борби против варое), све то тражи стално усавршавање. Ботаника, биологија, агрометеорологија — све се помало тиче пчелара.

Најбоље се учи уз искусније. И на предавањима. И из добре књиге. А кад дође време — знање ћете пренети другима.

Око које види

Добар пчелар посматра. Не само унутар кошнице — него већ код летвача. Какве су пчеле? Мирне, заузете, узнемирене? Пре него што нешто урадите — само гледајте.

Ако пчеле лете збуњено и нервозно, вероватно нема матице. Ако су мирне — матица је ту. Можда је тек изашла. Сачекајте да почне да носи, па онда маркирајте.

Мала радионица

Свако ко има пчеле, мора бити и мало мајстор. Не морате правити кошнице од нуле, али ћете стално нешто прилагођавати, попраavljати, довијати се. Где мајсторија стане, креативност преузима.

Ред и систем

Пчеле не чекају. Ако закасните са интервенцијом, штета се не да поправити. Важно је знати кад и зашто улазите у кошницу. Учесталост зависи од метео услова, паше, старости матице, врсте кошнице и пчела.

Пратите природу и временску прогнозу. Питајте се: да ли има паше, да ли има простора, да ли је ноћ превише хладна? Ако сумњате на ројење — правите вештачки рој.

И бележите! Без обзира да ли у Excel, свеску или на папир под кровом кошнице. Само тако ћете разумети шта је пошло по злу и како да следећи пут буде боље.

Хигијена и нега

Ваше пчеле су драгоцене. И за вас, и за природу. Зато водите рачуна о хигијени. Алат се лако дезинфикује — пламеном или алкохолом (али не у исто време!). После сумњивог друштва — увек последње.

Очистите прополис и остатке са врха наставка, решетке, подњаче. Пролећно чишћење је обавезно чим загреје.

Мало труда — пуно захвалности од ваших пчела.

И за крај

Да, много је тога што добар пчелар треба да буде. Нико није савршен. Али ако препознате код себе неке од ових особина, негујте их. Остале — полако развијајте. Или бар имајте свест о њима. Пчеле ће вам вратити све — и више од тога.

Извор: https://www.reinedepique.org/ 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish