Image Alt

Верољуб je мајстор пчеларства

Верољуб je мајстор пчеларства

Више од два века са пчелама
У срцу Шумадије, у селу Опланић крај Крагујевца, Верољуб Умељић наставља породичну традицију пчеларства која траје преко 200 година. Одрастао је уз пчеле, учећи од деде и оца тајне овог древног заната. „Мој деда ми је говорио да његов дом никада није био без кошница,“ прича Верољуб, додајући да су плетене вршкаре и старе кошнице које је сачувао материјални доказ породичне историје.

Верољуб је прве кораке у самосталном пчеларству направио са 18 година, када је наследио десетак кошница. Са великом посвећеношћу, постепено је развијао свој пчелињак, паралелно радећи у „Црвеној застави“, градећи породични дом и издржавајући четворочлану породицу. Почетком 90-их напушта фабрику и свој хоби претвара у професију.

Успон ка врховима пчеларства
Одлука да се посвети пчеларству донела је плодове. Сеобом кошница на разноврсне паше, од багремових шума у Шумадији, преко планинских ливада код Власине и Пештера, па до сuncokretovih поља Војводине, Верољуб је стекао велико искуство и прецизност у раду са пчелама. До средине 90-их имао је преко 100 кошница и регистровану пчеларску радњу, постајући пример професионалног пчеларења.

Посебну пажњу посветио је узгоју матица, јер је схватио да „од квалитета матице зависи и квалитет целог пчелињег друштва“. Брзо је стекао репутацију врхунског узгајивача, а његове матице су тражене широм региона.

Од пчелара до писца и едукатора
Његова страст према пчеларству није се зауставила на производњи меда. Верољуб је постао познати предавач Савеза пчеларских организација Србије, одржавши више од 400 предавања у Србији и шире. Паралелно, писао је стручне чланке и књиге, делећи своје богато знање.

Прва књига, „У свету пчела“ из 1997. године, постала је прави хит међу пчеларима. Уследио је „Атлас медоносног биља“, у којем је на 736 страна представио преко 300 биљака, фотографисањем и ботаничким описом. Овај двотомни рад освојио је бронзану медаљу на светском пчеларском конгресу „Апимондија“ 2003. године у Љубљани, чиме је постао глобално признат аутор.

Фотографија као доказ и уметност
Са старим „Зенитом“ у рукама, Верољуб је забележио сваки аспект пчеларства – од пчела на цвету до медоносног биља у макро форми. Успео је да сними преко 50.000 фотографија, а само најбоље је уврстио у своје књиге. Његове фотографије красиле су и бројне изложбе у Србији и Црној Гори.

„Снимити пчелу на цвету био је прави изазов,“ прича Верољуб, додајући да је за један снимак медоносне агаве морао да пређе 1.000 километара од Крагујевца до Бара.

Књиге које спајају пчеле и људе
Његова дела нису само стручна, већ и инспиративна. Поред приручника, Верољуб је написао и романе у којима су пчелари главни ликови – „Роман о пчелару“ и „Пчеларева судбина“. Ови романи су први такве врсте у региону и ретки у светској литератури.

Златна медаља за животно дело
Као круна његовог рада, Верољуб је 2022. године добио „Златну медаљу за заслуге“, признање које му је уручио председник Србије за изузетан допринос пчеларству.

Данас, иако је престао да активно сели кошнице, Верољуб наставља да пише, предаје и дели своје искуство са новим генерацијама пчелара. За њега је пчеларство више од посла – то је мисија да сачува природу и инспирише људе.

Човек који слави пчеле и природу
„Није знање знати, већ је знање дати,“ често каже Верољуб, чији живот представља савршену синтезу природе, рада и стваралаштва. Пчеле су му даровале мед, али су га и научиле животним вредностима – истрајности, скромности и важности сваког друштвеног члана.

Фото: Facebook i Архива часописа

Извор: magazin.politika.rs

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish