Деда Ђорђе заувек чува српске јунаке на Зејтинлику
У СОЛУНУ, на Зејтинлику у суботу 28. септембра откривена спомен-биста деда Ђорђа Михаиловића (1928-2023), чувара Српског војничког гробља, који је деценијама бринуо о гробовима наших јунака из Првог светског рата. Догађај који је организовалае Заједница ветерана Србије, окупила је око 120 бораца, ратне војне инвалиде, породице палих бораца и њихове потомке, који су развитли српску заставу дугу 100 метара. У државној делегацији био је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић.
Биста, која ће бити постављена у близини вечне куће деда Ђорђа, дар је Ливнице “Јеремић” из Врчина, а урадио ју је академски вајар Љубомир Лацковић.
– Ово је веома значајан догађај и има дубоку симболику, јер нас подсећа на храброст и жртву наших предака – каже Марко Мартиновић, председник Заједнице ветерана Србије.
– Постављање и откривање спомен-бисте деда Ђорђа на месту са великим историјским значајем је снажна порука будућим генерацијама о важности јединства и поштовања према жртвама чије је гробове деда Ђорђе годинама поносно чувао. Он није само фигура из прошлости, већ је и жива инспирација за све нас који данас настављамо да чувамо вредности које су наши преци бранили.
Деда Ђорђе је трећа генерација Михаиловића која је у Солуну бдила над нашим палим борцима. Више од пола века дочекивао је и испраћао потомке српских ратника страдалих на Солунском фронту и чувао сени око 8.000 српских страдалника. Добио је Орден српске заставе другог степена, Орден Светог Саве првог степена и награду Мајка Србија, као и српско држављанство што му је била највећа жеља.
– Његова смиреност и мирноћа дају неки мир, мир у свету – изјавио је вајар Лацковић.
– Зејтинлик је миран кад је он тамо. Жао ми је што је он последњи Михаиловић чувар и што нема мушког наследника да може да настави да чува гробље. Ипак, бронзани деда Ђорђе наставиће да бди над вечно уснулим борцима. Његова скромност, мудрост и бескрајна љубав према том месту дубоко су ме дирнули. Зато је рад на његовој бисти за мене био и изазов и емотивна обавеза.
На леђима деда Ђорђа, Лацковић је урадио рељеф Зејтинлика на коме доминира лик арханђела Михаила.
– Хтео сам да спојим архитектуру Зејтинлика, где се налази и мозаик арханђелу Михаилу, са деда Ђорђем – истиче Лацковић. – Мало сам се помучио, али сам задовољан својим делом.
Деда Ђорђе је рођен деценију по окончању Великог рата, у Солуну. Улогу поносног чувара преузео је од оца 1961. Целог живота долазио је свакодневно на Зејтинлик, ту је спавао, ту је практично живео. Чување војничког гробља за њега није било само физички посао већ и, како је говорио, морална и духовна обавеза. Веровао је да је његова дужност да обезбеди да се жртва српског војника никад не заборави.
Шајкача и ја – заувек
МИХАИЛОВИЋ је по сопственој жељи сахрањен у српској униформи, у гробници где почивају његови отац и деда, покрај јунака чије су вечне куће чували.
– Без шајкаче из куће никада нисам изашао. Она је симбол српског сељака-војника у балканским и у Великом рату, када су Срби исписали најсветлије странице наше историје. Нико ми никад није приговорио зашто је носим. И супрузи Светлани сам рекао: “Шајкача и ја, заувек. Кад пођем ја, и она ће са мном”, говорио је деда Ђорђе за “Новости”.
Жива веза међу генерацијама
ЖЕЛЕЛИ смо да допринесемо очувању сећања на деда Ђорђа. Он је симбол храбрости, посвећености и љубави према отаџбини и верујемо да је постављање његове бисте на Зејтинлику пример како сећање на хероје може и треба да се чува. Михаиловић није био само чувар гробља, већ жива веза између прошлости и садашњости, мост између генерација. Његова животна прича говори о љубави, поштовању и посвећености према онима који су дали своје животе за слободу – рекао нам је Слободан Јеремић, из Ливнице “Јеремић”.
Биста чувару српских јунака откривена је на државној комеморативној свечаности поводом 106. годишњице пробоја Солунског фронта.
Извор: https://www.novosti.rs/c/reportaze/vesti/1413351/deda-djordje-dalje-bdi-nad-senima-junaka-novosti-saznaju-solunu-danas-otkrivanje-biste-cuvaru-srpskog-vojnickog-groblja-zejtinlik
ФОТО: Printscreen Youtube/ РТС