Image Alt

Музеј вина у Великој Хочи – кап по кап, век по век

Музеј вина у Великој Хочи – кап по кап, век по век

У самом срцу Метохије, у Великој Хочи – некадашњем метоху манастира Хиландар, где лоза рађа као нигде другде – отворен је Музеј вина. Смештен у објекту из 19. века, музеј представља спој баштине, вере, вина и живота српског народа на Косову и Метохији.

Велика Хоча је још од времена Немањића била позната по виноградарству. Новоотворени музеј оживљава ту традицију, представљајући старинске предмете, алате за производњу вина и аутентичан амбијент који сведочи о вековном умећу овог краја.

Горњи спрат објекта намењен је мултимедијалним садржајима, док ће се у дворишту организовати културне манифестације, изложбе и сусрети виноградара. У музеју је планиран и угоститељски део – јер музеј вина без вина, како сами мештани кажу, „нема смисла“.

Посебну симболику носи податак да је пројекат реализован уз подршку пријатеља из италијанске регије Пијемонт, који не само што подржавају производњу вина у Хочи, већ и останак српског народа на овим просторима. Како истичу, „желимо да бранимо лепоту овог места, хришћанску културу, уметност и миленијумску историју Косова и Метохије“.

Бела вина из Велике Хоче подсећају на она са севера Италије, док су црна налик јужним сортама. Та разноликост је, поред историје, највећа снага овог краја.

Према предању, некада је постојао и виновод који је повезивао Велику Хочу са двором Цара Душана у Призрену – током средњег века, вино је текло 26 километара до Дворца у Ривнику. О томе данас сведочи винарија Петровић и експонати изложени у новом музеју.

У Великој Хочи се налази и 13 цркава и црквишта, због чега је често називају и „Голема Оча“. Ово метохијско место је више од винског села – оно је живо сведочанство духовности, истрајности и идентитета српског народа.

Сваки камен, свака лоза и свака кап вина говоре причу о вековима постојања. Музеј вина није само културни простор – он је симбол останка и опстанка.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish