Image Alt

Колике су дневнице берача малина

Колике су дневнице берача малина

Берба малина почиње средином месеца, а малинари траже бераче путем огласа. Заинтересованост за рад је нижа него раније, а број понуда се смањује због мањег рода.

Берба “црвеног злата” требало би да почне средином месеца, а домаћи малинари у огласима на друштвеним мрежама и порталима увелико траже бераче. За сада се нуде дневнице до 5.000 динара а, како сами кажу, одзив потенцијалних сезонаца је мањи него раније и више информативан него потврђујући.

Групе које на друштвеним мрежама окупљају, пре свега, малинаре западне Србије, већ су последњих месец дана преплављене огласима у којима се траже берачи малине на подручју Ивањице, Ариља, Лучана, Гуче, Чачка, Косјерића, Ужица…

Смештај и храна заједнички, дневница варира

Оно што је заједничко свим огласима јесте да је за потенцијалне раднике на брању малина обезбеђен смештај и исхрана. У огласима у којима постоји дневница наводи се да она износи 4.000 или 5.000 динара, али велики број малинара у својим огласима наглашава да ће рад сезонаца који им се одазову бити плаћен – по договору.

– Већина оних који се јављају на наш оглас тренутно се распитује о условима и, наравно, највише их занима висина дневнице. Генерални утисак је да је мање позива него ранијих година и да се потенцијални бирачи више информишу него што потврђују да су заинтересовани за посао – каже једна власница малињака са подручја Лучана коју смо контактирали.

Тражи се мањи број берача

Занимљиво је и то да за разлику од претходних сезона највећи број малинара који оглашава потребу за берачима, тражи два до три радника, уместо већих група сезонаца.

Илустрација: Малинари бераче траже преко огласа

Основни разлог за то јесте да ће овогодишњи род малине бити далеко мањи, те да због тога гро приноса оберу власник и његови укућани.

– Иначе, већ годинама је све теже пронаћи људи спремне да проведу десет и више сати, наравно са паузама, под врелим сунцем у малињацима, практично од зоре до заласка. Млади су све мање заинтересовани, старији једноставно нису кадри. Способни мушкарци више одлазе на сезонски рад у грађевину, тако да практично већину међу сезонским берачима чине жене – причају ивањички малинари.

“Висина дневнице више од коректне”

Што се тиче висине тренутно понуђене дневнице од 4.000 или 5.000 динара, они кажу да је “више него коректна с обзиром на то да се још не зна откупна цена малине”.

– Плаћање “по договору” значи пре свега да дневница зависи од учинка. Није логично да се исто плаћа и искусни способни берач који може да набере дневно преко 50-60 килограма и онај који може далеко мање. Зарада може да варира и ако се нуде смештај и храна, па по договору може бити мања дневница – објашњавају наши саговорници.

Њихове колеге из Ариља, пак, кажу да су дневнице, у односу на цену малине, последњих година прилично високе.

Илустрација: Не зна се откупна цена малина, али се зна дневница берача

Цену рада у малињацима, како тврде, посебно су пре три године “у небо подигли” највећи хладњачари и извозници који су на својим великим површинама ангажовали као бераче раднике из Непала, Пакистана, Палестине и Кубе, плаћајући их 3 до 4 евра! Због тога, додају, “сматрајући их нелојалном конкуренцијом наши сезонци не желе да раде за дневницу испод 5.000 динара”.

Последње две сезоне, како напомињу, присуство странаца међу берачима малина је спорадично, а с обзиром на то да се и род “црвеног злата” и површине под њим смањују, власници малињака ангажују домаће сезонце и преферирају оне који су код њих већ радили.

Извор: https://www.dnevnik.rs/biznis/poljoprivreda/domacih-beraca-sve-manje-dnevnice-do-5-000-dinara-ili-po-dogovoru-strani-sezonci-sve-vise-osvajaju-srpske-plantaze-crvenog-zlata-2025-06-05

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish