Image Alt

Да ли знате за лековита својства магнолије?

Да ли знате за лековита својства магнолије?

Један од најлепших пролећних призора стварају магнолије које прве процветају након зиме. Ово предивно дрво постоји већ 100 милиона година, а људи су прелепим цветовима приписивали различита значења, чак и чаробне моћи.

Симболика магнолија је најчешће романтична, њено значење зависи и од боје цвета, а постоји мноштво занимљивости о овом стаблу. Наиме, сматра се да су магнолије једна од првих цветница које су се развиле на Земљи. Према неким налазима фосилних остатака откривено је да су расле још пре 100 милиона година, а сасвим је јасно да је ово дрво пронашло одличан начин преживљавања.

Према Magnolia Society International, тренутно постоји више од 200 врста, а непрестано се развијају нове сорте.Магнолија је често симбол Yin или женске стране живота, а примерци беле боје чистоће и достојанства. Имају и романтично значење – кад мушкарац дарује магнолију жени као да јој тиме поручују “Вредна си, лепа магнолијо”.

Али, значење цвета магнолије зависи и од културе у којој се даје и прима цвеће:

У викторијанско доба слање цвећа генерално је био дискретан начин слања порука међу љубавницима. Магнолије су биле симбол достојанства и племенитости.

У древној Кини сматрало се да су магнолије савршен симбол женске лепоте и нежности.

На америчком Југу беле магнолије често се виде у букетима за младе јер се сматра да ово цвеће одражава и наглашава младину чистоћу и племенитост.

Илустрација: Цветови ничу директно из грана, а дрво може да живи и 100 година

Магнолије дефинитивно нису уобичајене биљке. Ево неколико занимљивих ствари:

  • Магнолије расту на дрвећу, али њихови цветови немају петељке, ничу директно из гране.
  • Стабла могу да живе читав век. Магнолије не могу да се опрашивају без помоћи буба. Њихово светло и слатко мирисно цвеће помаже да се привуку инсекти.
  • Јужна магнолија (Magnolia grandiflora) постала је државни цвет америчке државе Мисисипи 1952. године. Мирисна магнолија, која се назива и Сиеболдова магнолија (Magnolia sieboldii), национални је цвет Северне Кореје.

Етимологија имена магнолија
Француски ботаничар Пјер Магнол (1638-1715) помогао је научницима да утврде да биљке припадају истим породицама, а не само врстама. Магнолија је по њему и добила име.

Кинези су јој дали име давно пре 1600-их. Оно што ботаничари називају Magnolia officialis од 1600-их, Кинези називају хоу по.

Значајне ботаничке карактеристике
Цветови и кора магнолије вековима се користе у традиционалној кинеској медицини. Данас се могу наћи у таблетама, праху, чајевима или тинктурама.

Нажалост, мало је клиничких истраживања рађених на магнолијама, па будите врло опрезни ако користите било који биљни лек који их садржи.Труднице не би требало да уносе било који алтернативни лек који садржи магнолију. Полен се може умешати у било који препарат са биљем или цветом магнолије, па би сви који имају алергију на полен требало да избегавају биљне лекове који садрже магнолију.

Илустрација: Магнолије цветају већ крајем зиме и тако најављују пролеће

Традиционално се сматра да магнолија помаже код ових здравствених тегоба:

  • проблема с плућима
  • гушења у прсима
  • цурења из носа
  • менструалних грчева
  • опушта мишиће
  • пробавних сметњи попут гасова и затвора

Извор: https://zena.blic.rs/basta/magnolija-simbolika-zanimljivosti-i-tajne-najstarijeg-cveta-na-zemlji/qx32jy1

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish