Image Alt

Водич за садњу парадајза у фебруару

Водич за садњу парадајза у фебруару

​За успјешан зимски узгој парадајза кључно је осигурати одговарајуће услове. Потребан вам је простор с добрим освјетљењем или квалитетне ЛЕД гров свјетиљке које ће замијенити природно сунчево свјетло. Квалитетна земља специфично прилагођена за парадајз такође је неопходна, као и посуде с добром дренажом које ће спријечити задржавање воде. У зимским мјесецима посебно је важан систем гријања или топла просторија, а термометар ће вам помоћи у прецизном праћењу температуре.

Када је ријеч о одабиру сорти, за унутрашњи узгој најбоље ће се показати сорте које не расту превисоко. Cherry парадајз, Tiny Tim, Red Robin, Tumbler и Balkonzauber показале су се као идеалан избор за узгој у затвореном простору. Ове сорте не само да су компактније, већ су и отпорније на услове који владају у затвореном простору.

Припрема земље један је од кључних корака за успјешан узгој. Идеална мјешавина састоји се од 50 одсто квалитетне вртне земље, 25 одсто компоста и 25 одсто перлита или вермицулита. Додавање мале количине вапна помоћи ће у одржавању оптималног пХ између 6.0 и 6.5, што је кључно за здравље биљке и квалитет плодова.

Температура и свјетлост играју пресудну улогу у развоју парадајза. У фази клијања одржавајте температуру између 20 и 25°Ц. Након што биљке никну, идеална дневна температура креће се између 18 и 22°Ц, док ноћу може пасти на 13-17°Ц. Осигурајте минимално 6-8 сати квалитетног свјетла дневно како бисте подстакли здрав раст и развој плодова.

 

Илустрација: Уз правилну његу и одржавање оптималних услова, ваш ће парадајз почети давати плодове након 60-80 дана од садње

Правилно заливање често је изазов за многе вртларе. Кључ је у одржавању умјерене влажности – залијте биљке када примијетите да је горњи слој земље сух на додир. Претјерано залијевање може довести до труљења коријена, што је један од најчешћих проблема у узгоју парадајза.

Прихрана је такође важан аспект успјешног узгоја. Започните с прихраном када биљке развију прве праве листове, користећи специјализовано гнојиво за парадајз сваке двије седмице. Када биљке почну цвјетати, смањите количину душника како бисте подстакли стварање плодова умјесто прекомјерног вегетативног раста.

Контрола раста и опрашивање захтијевају посебну пажњу код унутрашњег узгоја. Чим биљке нарасту 15 центиметара, поставите потпорне штапове. Редовно уклањајте заперке и оставите 4-5 главних грана за оптималан раст. Опрашивање можете подстаћи лаганим протресањем биљака сваки дан, кориштењем мале електричне четкице за зубе или постављањем вентилатора који ће осигурати циркулацију ваздуха.

За истински цјелогодишњи урод, кључно је планирати континуирану производњу. Започните с првом групом садница у фебруару, а затим засадите нову групу сваких 6-8 седмица. На тај начин одржаваћете различите групе биљака у различитим фазама раста, осигуравајући сталну доступност свјежег парадајза.

Уз правилну његу и одржавање оптималних услова, ваш ће парадајз почети давати плодове након 60-80 дана од садње. Редовном садњом нових биљака и пажљивим праћењем услова узгоја, можете уживати у кусу свјеже убраног парадајза тијеком цијеле године, без обзира на годишње доба.

Извор: https://www.nezavisne.com/zivot-stil/hrana-pice/Vodic-za-sadnju-paradajza-u-februaru/885338

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish