Ово су 4 најважнија обичаја за Бадњи дан и Божић
Бадњи дан и Божић су празници које готово све породице у Србији проводе заједно. Обичаје, карактеристичне за ова два празника, наследили смо од дедова и прадедова, а многи и не слуте да они заправо симболизују четири важна догађаја која су описана у Библији.Бадњи дан и Божић не би требало да прођу без 4 најважнија обичаја, ево и која.
Док у градским срединама сви купују бадњак на пијацама и у маркетима, дотле у сеоским срединама домаћин са синовима и унуцима одлази у шуму да сече део храстовог стабла. У нашим крајевима строго се води рачуна како се сече бадњак и у које доба дана; у већини делова Србије то би требало учинити рано ујутро и то са само три ударца секиром јер, верује се, то симболизује Свето тројство, те ће само тако одсечан бадњак бити благословен.
Бадњак је симбол храстових грана које је праведни Јосиф запалио кад је са Богородицом ушао у пећину у којој ће она донети на свет Богомладенца Исуса Христа. Наиме, кад су Богородица и њен заручник праведни Јосиф дошли из Назарета у Витлејем, све гостионице су биле пуне и нигде није било ниједног слободног кревета у ком би могли да преноће.
Зато је он кренуо у потрагу за сигурним местом где би Богородица могла да се породи.
Пронашао је пећину и у њу унео храстове гране које ће запалити да би бар мало загрејао пећину, као и сламу на коју ће Богородица спустити Богомладенца.
На месту на ком се налазила пећина у којој је рођен Исус Христ подигнута је црква Христовог рођења коју редовно посећују ходочасници. На месту на ком је рођен Спаситељ постављена је чувена витлејемска звезда од 14 кракова која симболизује 14 генерација – од праоца Адама до Исуса Христа, а у јаслама прекопута звезде налази се слама.
Слама као заштита
Тако долазимо и до објашњења због чега породице које прослављају Божић по јулијанском календару у кућу на Бадње вече уносе сламу. Она симболички представља сламу на коју је Исус Христ положен по рођењу, а која га је заштитила од смрзавања.
Сваки православни хришћанин ће у свом дому на Бадње вече обезбедити место на које ће ставити макар мало сламе, таман толико да буде довољно за спуштање новорођенчета.
Положајник у знак сећања на пастире и мудраце
Положајник (у неким деловима Србије и положник) има посебну улогу током божићних празника. Он је прва мушка особа која улази у кућу на први дан Божића. И његова улога је симболички такође повезана са библијским описом рођења Исуса Христа. Положајник, заправо, симболизује витлејемске пастире који су се први поклонили Богодетету.
Постоји, такође, још једно тумачење улоге положајника. Теолози га доводе у везу са мудрацима са Истока који су дошли у витлејемску пећину и донели дарове тек рођеном Исусу – злато, тајман и мирну.
Отуд и стављање златника у чесницу, обичај који вековима траје на нашим просторима приликом обележавања најрадоснијег хришћанског празника.
Чесница је сам Исус Христ
И чесница, наравно, има своју симболику. Иако се у различитим деловима Србије чесница прави на различите начине – негде је попут погаче од киселог теста, а негде слатка и подсећа на баклаву, у оба случаја њен главни састојак је брашно.
Теолози наводе да је чесница заправо сам Исус Христ који је у Јеванђељу рекао: “Ја сам хлеб живота”.
Извор: https://zena.blic.rs/tradicija-i-obicaji/najvazniji-obicaji-za-badnji-dan-i-bozic/7qmbejm