Фарма без антибиотика: Револуција у свињарству
У срцу Србије, у селу Скупљен код Владимирца, једна фарма руши стереотипе о узгоју свиња. Прича почиње 2017. године, када је Дарко Гајић одлучио да напуштену фарму НАИС, зараслу у коров, претвори у модерно газдинство. Данас се овде производи око 18.000 грла годишње, а посебно се истиче иновативан приступ узгоју без антибиотика.
„Када сам први пут ушао на фарму, било је као да пролазим кроз напуштени парк – дрвеће је расло из напуштених објеката, све је било у рушевинама. Међутим, са породицом сам кренуо у обнову и корак по корак подигли смо систем који данас функционише беспрекорно“, прича Дарко Гајић.
Систем производње је у потпуности модернизован. Са најсавременијом опремом и строго контролисаним условима, фарма сада ради по принципу недељног менаџмента – 52 циклуса годишње, у којима се прецизно прате прашење, залежење и одгајање свиња. Користе се најсавременије методе као што су системи подног грејања, лампе и вентилација, који осигуравају оптималне услове за прасце.
Без антибиотика, али са алгама и етеричним уљима
Један од главних изазова био је прелазак на узгој без антибиотика. „Хтели смо да сведемо употребу антибиотика на минимум, и успели смо. Данас, осим неопходних вакцина, не користимо ништа друго. Уместо тога, примењујемо природна решења – алге, етерична уља и специјалне минерале који одржавају здравље прасади.“
Тајна успеха лежи у правилној нези. Првих дана прасади добијају специјалну пасту богату минералима, витаминима и енергијом, а користи се и пудер који одржава кожу сувом и чистом. „Влага је један од највећих непријатеља у сточарству, јер омогућава развој бактерија. Зато користимо минералне абсорбенте који одржавају просторије сувим, а етерична уља додатно побољшавају амбијент.“
Такође, на фарми се примењује концепт мирисне меморије, где се уз помоћ етеричних уља обезбеђује да све прасад имају исти мирис, што смањује стрес приликом залежења и преласка на чврсту храну.
Финансијске уштеде и бољи квалитет меса
Осим здравствених предности, овај систем значајно смањује трошкове. „Раније смо трошили милионе на антибиотике. Данас су нам трошкови за здравствену заштиту за 50% нижи. Осим тога, квалитет меса је знатно бољи, што нас чини конкурентнијима на тржишту.“
Фарма запошљава двадесет радника, углавном из локалне заједнице. „Од почетка смо желели да укључимо људе из околине, и успели смо. Данас имамо тим који се поноси оним што ради.“
Иако је систем узгоја без антибиотика показао бројне предности, Дарко Гајић истиче да постоји један велики изазов – нестабилност цена. „Највећи проблем нам је што не знамо шта нас чека сутра. Ако би постојала сигурност цене од 200 динара по килограму, могли бисмо да планирамо развој без страха.“
Осим тога, постоји и проблем прилагођавања савремених технологија српском сточарству. „Многе технологије које се користе у иностранству код нас не могу бити примењене због ограничења у снабдевању електричном енергијом, радном снагом и амбијенталним условима. Ипак, трудимо се да максимално искористимо расположива решења.“
Без обзира на то, оптимизам не изостаје. „Сваки дан на фарми рађа се нови живот. И то је оно што ми даје снагу да наставим даље“, закључује Дарко Гајић уз осмех.
Извор: РТС, Знање имање, Љиљана Петровић
Фото: Снимак екрана РТС