Ружа доноси зараду већ прве године
Да ли сте некада размишљали да покренете бизнис са ружама?
За нама је Дан жена, празник када се продавци цвећа највише “сладе”. Неписано је правило да тада већ високе цене цвећа иду за који проценат горе, а пошто је тренутно период када се размишља о пролећној садњи, можда не би било лоше бити спреман за Дан жена следеће године, али овог пута као продавац, а не купац.
Као што је познато, Србија има велики потенцијал у производњи цвећа и украсног биља, са константним растом површина под овим културама, бележећи у овом сектору аграра повећање спољно-трговинске размене.
Разлог за то су повољни климатски услови, а једна од најпознатијих култура јесте краљица међу цвећем, ружа.
– Србија има повољне климатске услове за гајење цвећа и украсног биља, а један од најпознатијих примера су руже. Са климатским условима сличним онима у јужном делу Француске, Србија има потенцијал да производи довољне количине ружа за домаће тржиште, чиме би се смањио увоз – истиче научни саветник из Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију ПКС Даница Мићановић.
Судећи по Дану жена за нама, садња ружа се итекако исплати, с обзиром на то да су се у овом периоду продавале по комаду и до 400 динара. Наравно, могле су да се нађу и по цени од 200 до 300 динара, али ако узмете у обзир да вам за један леп и богат букет треба бар пет ружа, биће вам потребна позамашна сума.
А колико треба да уложите?
На сајту расадника Топаловић из Липолиста могуће је видете да најјефтинија садница руже кошта нешто више од 200 динара. За неке необичније врсте ружа, цене иду и до чак 1.200 динара по садници. Како је својевремено причао Милан Топаловић, власник овог расадника, узгајање цвећа јесте уносан посао, али тражи велика улагања. За узгој ружа, истакао је Топаловић тада, потребно је набавити око 2.000 садница. За пратећу опрему, у виду пумпе за наводњавање, вам треба још око 4.000 евра.
Илустрација: Србија има готво идеалне услове за узгој ружа
У првој години, производња достиже око 15.000 цветова, а по цвету је тада могло да се добије око 20 центи што је приход од 3.000 евра. Сада је претпостављамо, као и у случају садница које су половином 2023. године коштале нешто више од 100 динара, цена скоро дуплирана, па зарада може ићи и до 6.000 евра. Већ у другој години тај износ може да се дуплира, а приходује се наредних 5 година, пише Екапија.
Ту су и трошкови анализе земљишта, неге цвећа, као и издвајање за машине. На то треба додати и трошкове транспорта.
Успешан пример
Биљана и Мирко Гајић, након више година проведених у Шведској, где су живели и радили, вратили су се у своје родно село у РС – Црњелово.
У почетку хоби, а данас, како је писао Курир половином прошле године, живе од узгоја ружа, украсног растиња, туја и чемпреса. На свом имању узгајају десет врста садница ружа, сорти “полианте” и стаблашица. Посла око њих има, прича домаћин Мирко Гајић, али када је у свом родном завичају, ништа му није тешко. У иностранству, прича, није имао лак живот.
– Тамо има пара, али нема живота. Ради сваки дан 12 сати. Одеш у 9 од куће, дођеш у 22 сата, и 12, 13 сати са путем. Нема слободног дана, ако хоће паре, зависи у којој бранши. Ја сам проводио по шест месеци без слободног дана и скоро да то и није живот никакав. Овде имаш одмор, имаш све, имаш здраву породицу и то је најбитније. Тамо нема ништа. Ми смо почели негде пре 20 година, руже, четинари, све се прода. Дођу кући и одвезу, овде у БиХ, они дођу, наруче, сад иде и брзом поштом, сад је мало лакше. Никакав проблем није био, само сад је мања зарада, није ко пре што је било. Раније је било мање узгајивача, сад је мало више, али још увек може да се продаје – прича Гајић.
Илустрација: Руже доносе зараду већ прве године, а друге се профит удвостручује
У посао је укључена цела породица, али Мирку у свему највише помаже његова супруга Биљана. Оазу ружа и зеленила на њиховом породичном имању потребно је одржавати свакодневно. Чишћење корова, орезивање, калемљење, прихрана и заштита, а како би их спасили од високих температура, врше наводњавање системом кап по кап, сваки други дан.
– Претежно радимо сами, син нам притекне у помоћ када је вађење ружа и туја. Немамо раднике уопште, ми се организујемо сами. Посао око ружа јесте захтеван, нон-стоп смоу њиви”.
Када посадити руже?
Они који имају ружичњак или планирају да га направе знају да се и око садње треба ваљано потрудити. Како је писао Агроклуб, ово цвеће може да се сади од јуна до октобра, односно у месецима када земља није смрзнута. Оптимално би било да је температура ваздуха изнад шест степени Целзијуса, а најпогодније земљиште за обраду је оно када није превише влажно односно блатњаво.
Уколико је температура ваздуха изнад 20 степени најбоље би било да руже садите у касним поподневним или вечерњим сатима.
Пре него што се приступи садњи треба имати на уму да су руже дуговечне, остају 10, 20 и више година на сталном месту и веома је битно одабрати право место и положај, одговарајуће земљиште и квалитетну садницу.
– Уколико неко планира да сади руже, требало би да зна да земљиште мора да буде на сунчаној страни и наравно да буде заклоњено од јаког ветра. Руже најбоље успевају на благо киселом, плодном и умерено влажном тлу. Припрема земљишта пре садње није компликована; плодно тле прво треба прекопати, затим уситнити фрезом – кажу у Градском зеленилу Нови Сад.
Саднице, пре садње, треба да буду орезане и здраве
Након што сте изабрали место и обрадили земљу, следи копање рупа, а величина се одређује на основу корена биљке. Рупа би требало да буде дубока и широка на око 30 центиметра, а размак садње између две руже је од 40-50 цм (чајевке), од 25 до 30 цм (многоцветне), од 20 до 25 цм за патујасте руже, а уколико планирате пузавичасте и руже пењачице, њихов размак треба да буде од 0,7 до једног метра.
Када купујете саднице, кажу у “Зеленилу” водите рачуна да су орезане, здраве и спремне за садњу.
Када време буде идеално и када кренете са садњом, руже извадите из кесе, а корен потопите у суд са водом или их навлажите с мокром крпом. Уколико желите да вам успе корен руже не сме да буде на сунцу. Уколико се корен осуши, највероватније да се саднице неће примити. Када су сви ови услови испуњени, руже ставите у већ припремњене јамице, где треба водити рачина да се остави место за калемљење, које би требало да буде два до три милиметра изнад нивоа земље.
Када засадите ружу, не препоручује се притискање земље рукама око саднице, јер се с тим може пореметити дубина, а дешава се и да се покидају жилице око корена.
Када се нагрне земља, око саднице распоредити две до три кашике минералног ђубрива, а залива се све до момента док земља не упије сву воду. Ако је сушан период руже треба заливати једном у 15 дана, али тако што ћете поред хумке ископати каналић у који ћете сипати воду.
Када избију пупољци, значи да сте урадили ‘велики’ посао. Међутим, следи њихова нега, која се састоји у редовном окопавању, заштити од болести и штеточина и летњој резидби.
Извор: https://www.ekapija.com/news/5100989/kraljicu-medju-cvecem-isplati-se-saditi-iako-su-ulaganja-velika-zarada-vec