Image Alt

Пампас трава – украс у дворишту с којим треба бити опрезан

Пампас трава – украс у дворишту с којим треба бити опрезан

Последњих година у Србији је изузетно популарна пампас трава. У питању је елегантна биљка која може да порасте и до три местра у висину. На врху има метличасте цвасти – перјанице које дају јединствен изглед сваком врту. Може да се гаји и у саксијама, мада ређе, као и стакленим теглама величине 40 литара. У питању је брзорастућа биљка која одлично подноси сушу, није склона болестима, па је врло захвална за узгој. У појединим подручјима, као што су Хаваји и Нови Зеланд сматра се инванзивном врстом, па је њено гајење забрањено.

Метличасте перјанице

Пампас трава (лат. Cortaderia selloana) је висока, украсна трава са раскошним метличастим перјаницама одлична као параван, украсна трава уз ограду или као посебна целина, а може да се користи и као резано цвеће. Води порекло из Јужне Америке, али је врло прилагодљива и може да поднесе хладне температуре далеко испод нуле. Да би се сачувала од превише влаге препорука је да се током зиме заштити малчем.

Пампас трава се сади у рано пролеће из семена, проклија за 21 дан, а већ за неколико месеци достиже своју пуну висину. Сади се на осунчана места у дворишту где има минимум шест сати директног сунца, воли неутрално до благо кисело земљиште које мора да буде добро дренирано, јер јој вишак влаге смета. Приликом садње обавезно оставите простор и до два метра како би могла да расте у ширину и да се бокора. Након садње, биљку заливајте чешће док се не укорени, а потом оскудније влажите земљу. Довољно је заливање једном недељно чак и по највећој суши, осим ако је гајите у стакленим посудама тада је потребно мало више влаге, јер се земља брже исуши.

Илустрација: ОПреез са листовима, ивице могу бити оштре као нож

Пампас трава има јак и дубок коренов систем који је влакнаст и шири се дубоко у земљу што јој омогућава да лако апсорбује влагу и хранљиве материје, чак и у сувим и мање плодним условима. Овај робустан коренов систем чини пампас траву отпорном на сушу, па може да преживи дуге периоде без воде. Такође, јак корен чини биљку стабилном посебно током ветровитих дана. Пампас трава има дуге, уске и лучно савијене листове чије ивице су оштре као нож. Ова оштрина потиче од ситних, назубљених ивица које могу изазвати посекотине, па је при раду с биљком потребно носити рукавице и дуге рукаве. Листови могу достићи дужину од једног до два метра у зависности од сорте и старости биљке. Најчешће су светлозелене или сивозелене боје, али неке сорте могу имати и плавичасте или жућкасте нијансе. Листови расту у густим гроздовима из базе биљке и формирају веома широк и раскошан грм. Листови остају зелени током већег дела године, што чини пампас траву декоративном током јесени и зиме, мада се у хладнијим крајевима може осушити и постати смеђа.

Цветови се задржавају и до шест месеци

У зависности од климатских услова пампас трава цвета у августу, али се цветне перјанице задржавају на биљци и до шест месеци. Цветови су велике, пахуљасте перјанице, које могу бити беле, крем, сребрнасте, розе или  љубичасте боје у зависности од сорте. Перјанице могу достићи висину до три метра, што чини пампас траву веома упадљивом. Одрезани цветову су сјајан избор за суве аранжмане, јер дуго задржавају свој облик и боју. Како је у питању врло инвазивна биљка која се брзо и лако шири неопходно је редовно орезивање како би се спречило неконтолисано ширење, али и сачувао облик какав желимо. Секу се осушени листови и цветови крајем зиме или почетком пролећа, пре него што биљка започне нови вегетативни циклус. Биљка се орезује на на висину од 30 до 50 цм изнад земље. Приликом шишања пампас траве обавезно носите рукавице, дуге рукаве и заштитне наочаре, јер су листови ове биљке оштри и могу изазвати посекотине. Орезивањем се побољшава циркулацију ваздуха, смањује ризик од болести, подстиче раст нове здраве биљке, али и одржава њен облик. Како се размножава семеном пампас трава производи огроман број семенки које ветар лако разноси. Да бисте избегли неконтролисано ширење редовно уклањајте цветне перјанице пре него што семе сазри.

Илустрација: Врло отпорна биљка која се брзо и лако шири

Пампас трава је врло отпорна и ретко је нападају болести и штеточине, али у неким случајевима може доћи до проблема ако су услови узгоја неповољни или је биљка запуштена. Када су у питању болести најчешће долази до труљења корена услед задржавања воде у земљишту или лоше дренаже. Симптоми су жуто и увело лишће. Смањите заливање, а ако то не помогне ископајте биљку, уклоните оштећене делове корена и пресадите је на боље место. Услед влаге и лоше циркулације ваздуха може да дође и до гљивичне инфекције која се манифестује тамним мрљама на листовима или стабљикама, често са прашкастим или пљеснивим изгледом. Орежите и уклоните заражене делове биљке, редовно је проређујте како би ваздух могао да циркулише. Када су у питању штеточине пампас траву најчешће нападају пужеви голаћи који остављају рупе и слузав траг на лишћу. Ова биљка може бити и на мети гусеница које жваћу листове, или биљних ваши. Уклоните штеточине и одржавајте подручје око биљке сувим и чистим како бисте спречили штеточине да праве склониште у вашој пампас трави.

Извор: Агробизнис магазин

ФОТО: Pixabay

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish