Очување природе и ловачке традиције
Кикинда, град познат по богатим ловиштима и дугој традицији у ловству, и данас привлачи заљубљенике у природу и лов. Ловци из овог краја посвећени су очувању природе и популације дивљачи, а једна од њихових кључних активности је узгој фазана који се пуштају у природу. Ово је само један од начина на који доприносе одржавању здравог екосистема и биолошке разноликости.
Годинама се у овом региону организују ловови, а недавно је одржан и четврти лов усмерен на отстрел дивљих свиња. Ова активност је од великог значаја за заштиту домаће стоке и становништва од опасности свињске куге, која може бити изузетно штетна.
Ловачко удружење Кикинда, основано 1922. године, данас броји више од 160 чланова и брине о 30.000 хектара ловишта. Ова територија представља једно од најбогатијих ловних подручја у региону, у којем су присутне бројне врсте дивљачи — од фазана и тетреба до зечева, јелена и срндаћа. Сваке године број дивљачи се повећава, а успех у ловној сезони подржавају како чланови удружења, тако и државна помоћ. У 2023. години удружење је добило око милион динара од државе, што им омогућава да наставе са својим важним радом.
„Сва средства која уплаћујемо као чланарину и доприносе држави враћају нам се кроз овакву подршку“, истиче један од чланова удружења. Међутим, иако су некада Кикинда и њена ловишта била позната по великој популацији зечева и срндаћа, данас се ова популација значајно смањила. Поремећаји у бројности срндаћа делимично су узроковани и трофејним ловом, којем се, као све већим проблемом, неумитно мора приступити са више пажње.
Неопходност активног рада на очувању популације дивљачи није само теоријска, већ се свакодневно практикује у Ловачком удружењу Кикинда. Удружење управља валијером капацитета 5.000 јединки, где се сваке године у природу пушта око 2.500 фазана. Поред тога, ловци обезбеђују две тоне хране за фазане како би им осигурали опстанак, било да су у валијери или током процеса пуштања у слободу.
Још један значајан аспект рада удружења је подмладак, који данас броји 22 члана, распоређених у две категорије младих ловаца. Овај сегмент је посебно важан, јер осигурава наставак традиције и љубави према природи и ловству. У плану је и оснивање женског ловачког огранка, чиме ће ова традиција бити додатно ојачана и обогаћена новим енергијама и идејама.
Лов у Кикинди није само спорт или хоби, већ дубоко укорењени начин живота који подразумева љубав према природи, животињама и очувању ловачке традиције. Ловци из овог краја негују ту традицију, али и активно раде на одржавању равнотеже у природном свету, што је, без сумње, од велике важности за будуће генерације.
Извор: РТС
Фото: Илсутрација из архиве