Image Alt

Лепа ката као заштитник дома

Лепа ката као заштитник дома

Лепа ката је цвеће које осваја својим богатим латицама и раскошним бојама којима ће оплеменити сваку башту. Лепа ката (лат. Aster chinensis) потиче из Кине где се верује да је овај цвет заштитник дома у који доноси хармонију и мир, па се најчешће сади што ближе кући. У грчкој митологији овај цвет се повезује се богињом невиности и чистоте Астрејом, која је била богиња звезда. Гледајући с неба била је тужна, јер је свет изгледао празно и без љубави. У том тренутку пожелела је да свету да нешто лепо, нешто што ће личити на звезде. Њене сузе су падале на земљу, и тамо где би кануле никло би цвеће у облику звезда. Тако је настао астери, цвет који је симбол наде, љубави и лепоте у тами.

У питању је најчешће једногодишња биљка, мада има сорти које могу да оптану и више година. Лепа ката се сади у пролеће кад прођу мразеви у хумусом богато и добро дренирано земљиште. Најчешће се сади директно из семена (може и из садница) а ниче у року од седам до 14 дана након сетве на температури око 18 степени. Има влакнасти корен са мноштво танких, разгранатих коренчића који се шире по површини бочно, што омогућава биљци да се брзо прошири, али не иде дубоко у земљу због чега је осетљива на сушу. Сади се на местима где има доста светла и сунца, али и у благој полусенци.

Илустрација: Лепа ката се сади а местима где има доста светла и сунца, али и у благој полусенци/ ФОТО: Pixabay/ EvaMichalkova

Може да нарасте до 80 цм у висину, па је лепа ката згодна за сађене у саксијама минимално 20 цм дубине и 25–30 цм ширине, с тим што је неопходно оставити размак од 20 цм како би биљка могла нормално да се развија. Листови су јајасти до ланцетасти (као издужена јајолика форма), често благо назубљени по ивицама срење величине. Постављени су наизменично, а лист је на додир груб или благо длакав. У зависности од сорте боја лишћа варира од интензивне до  тамнозелене. Цвета почеком лета од јула па до касне јесени и првих мразева. Латице су издужене и подсећају на зрак, а у зависности од сорте цвет може бити пун и начичкан латицама или су нешто ређе. Цветови су у разним бојама – љубичаста, плава, розе, црвена, бела, ређе жута, а могу бити и двобојни односно да средина цвета буде у једној, а ивице латица у другој боји. Искусни баштовани препоручују да се у време цветања на сваке две недеље залива раствором течног ђубрива за цветнице. Ако желите да изгледа више као грм и да се бокора откините врх биљке кад достигне 15 цм. На тај начин ћете подстаћи бокорање и што више цветова. Лепа ката захтева редовно заливање, јер не подноси сушу, па је препорука да се током најврелијег дела лета залива чак два пута дневно ујутру и увече. Али, треба водити рачна да се не претера са водом, јер превише влаге може оштети нежан коренов ситем и довести до његовог труљења. Такође, вникако немојте квасити лишће приликом заливања. Уколико по ивицама листова приметите промене у виду благог, браон или сасушено „поруба“ то је знак да сте претерали са заливањем, па је оставите дан до два без воде. Немојте копати око лепе кате, јер можете да повредите корен који је при самом врху земље већ је боље да нежно почупате трави или да користити малч. У том случају проредите заливање зато што ће малч дуже задржати влажност земљишта. Лепа ката је одлично резано цвеће за вазе у којима дуго остаје свеже. Ово цвеће се одлично уклапа уз мини петуније, вербену или лобелију, али и са цвећем које има сребрнкасте листове који ће додатно истаћи лепоту цветова лепе кате. Осим што је изузетно лепо ово цвеће и врло корисно, привлачи лептире и пчеле својим јарким бојама цветова са кога скупљају полен и нектар.

Лепа ката је релативно отпорна биљка, али треба водити рачуна о следећим болестима које је најчешће нападају:

Пепелница (бела плесан) – појављују се бела, брашнаста скрама по листовима, посебно на горњој страни као последица превише заливања и лоше циркулације ваздуха. Орезати заражене делове, а биљку испрскати природним фунгицидима (једна кашика соде бикабрноне у литар воде и кап уља). Разредити садњу и избегавати влажење листа приликом заливања.

Илустрација: Лепа ката је медоносна биљка коју пчеле обожавају/ ФОТО: Pixabay/ Nennieinszweidrei

Сива плесан (Botrytis) – манифестује се сивкасто-смеђим мрља на цветовима и стабљикама, често са финим сивим прахом. Уклонити оболеле делове, побољшати дренажу, проток ваздуха и испрскати фунгицидом ако се болест шири.

Фузаријумско венуће – листови жуте, а биљка вене без очигледног разлога, често одоздо нагоре. Уклонити и уништити заражену биљку и не садити лепу кату на исто место неколико година.

Ово цвеће нападају и штеточине и то лисне ваши (ситни инсекти који остављају лепљив траг на листу који се увија) па биљку треба испрскати раствором сапунице, екстрактом белог лука или инсектицидом. Лепа ката може бити на мети трипса (ситне, сребрнасте мрље и извитоперени цветови) и у том случају треба поставти жуте лепљиве замке или користит уље нима. Ту су и паукове гриње које остављају жуте тачкице у облику финих мрежица испод листа који се суши. Исперите лист под млазом воде. Младе биљке могу да нападну и пжеви голаћи које је набоље уклонити ручно.

Извор: Агробизнис магазин

Насловна фотографија: Pixabay/ Hans

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish