Image Alt

Како да појачате производњу меда

Како да појачате производњу меда

Климатске промене с којима се последњих година суочавају у Србији, посебно су погодиле пчеларе. Топле зиме без снега утичу на презимљавање друштва и слабе га, а кишна пролећа са обиљем падавина кад би паша требало да буде најинтензивнија спирају полен, а пчеле не могу из кошнице. Зато не чуди што пчелари све више наводе климатске промене као главни узрок лоше паше, која је, како се чини из године у годину све гора.

Да би се побољшали услови за испашу пчела, све више стручњака саветује, и то не само пчеларе већ и све остале да саде медоносне биљке. У питању су биљке које производе нектар и полен, које пчеле сакупљају и прерађују у мед, поленов прах, прополис и друге пчелиње производе. Ове биљке су кључне за исхрану пчела, што доприноси одржавању биодиверзитета и економичности пчеларења. Пчеле највише привлаче биљке са јаким мирисом и богате нектаром, а квалитет меда зависи од врсте биљака које су пчеле посетиле. Овог пута нећемо се бавити уобичајеним пољопривредним културама као што је рецимо уљана репица или сунцокрет који се користе за испашу, нити багремом.

Илустрација: препорука је да биљке буду разнолике са различитим периодом цветања како би испаша трајала што дуже

Агробизнис магазин вам доноси шест биљка које можете да посадите у близни кошница како би пчеле имале довољно хране, а и пчеларење било што исплативије. Приликом садње препорука је да биљке буду разнолике са различитим периодом цветања како би испаша трајала што дуже.

Будлеја – краљица медоносног цвећа које пчеле изузетно воле. У нашем народу је позната и као летњи јоргован и пчелиња љубав. У питању је украсни листопадни или полузимзелени жбун који може да порасте и до пет метара. Сади се у јесен од септембра до новембра, а цвета од јуна до септембра. Има дугуљасте, гроздасте цветиће у љубичастој, белој, жутој или розе боји који имају пријатан и слаткаст мирис. Воли да се орезује и тад све више цвета, а отпоран је на сушу.

Фацелија – једногодишња биљка чији цветови дају велике приносе нектара. По неким рачуница са једнох хектара ове биљке пчеле могу скупити између  500 до 1.000 кг меда. Почиње да се грана већ у доњем делу стабљике, а свака гранчица има ситне цветове који су у горњем делу љубичасти, а при дну прелазе у белу боју. Најчешће се сеје од фебруара до марта, а цвета 50 дана након сетве. Период цветања фацелије траје месец дана што је одлично за пчеле. Толерантна је на хладноћу, а побољшава квалитет земљишта.

Илустрација: Што се више бере невен више цвета, а то је више хране за пчеле

Невен – познат по своји препознатљивим јарко жутим цветовима је још једна биљка коју пчеле радо посећују. Може да се сади на јесен од септембра до новембра или у пролеће од марта до маја. Цвета од јуна до октобра, а што се више бере даје нове, богатије цветове. Невен је богат поленом, јарко жути цветови привлаче пчеле, отпоран је на сушу.  Невен има антиоксидационо својство што се повољно одражава на здравље пчелињег друштва. Такође, овај цвет је природни инсектицид, па одбија штеточине и штити друге биљке у башти.

Звездан – прелепи цвет који привлачи пчеле својим бојама, а богат јер нектаром. Сеје се у јесен или у пролеће од марта до маја, а у зависности од сорте цвета од августа до новембра. Изузетно је важан за пчеле, јер цвета у периоду кад је значајно мање других медоносних биљака. Цветови могу бити љубичасти, плави, лила, розе, бели и ређе жути. Пчеле привлачи јарким бојама и интензивним мирисом, добро подноси сушу, сиромашно земљиште и хладније време.

Илустрација: Лаванда је позната као медосносна краљица коју пчеле изузетно воле

Лаванда – медоносна краљица мириса која се сади у јесен (септембар-новембар) или у пролеће (март–мај) и потребно јој је редовно заливање док се не прими. У зависности од климе и сорте цвета од краја јуна до августа. Има јак мирис, као и препознатљиву светло љубичасту боју цвета која привлачи пчеле. Како је у питању медитеранска биљка отпорна је на сушу, па се на испашу може рачунати и у сушним летима. Мед од лаванде варира од светло жутог до злано – ћилибарске боје, интензиван је и ароматичан. Веомаје  цењен због своје ароме и лековитих својстава (смирује, антисептичан, добар за несаницу и стрес).

Пауловнија – је брзорастуће, вишегодишње медоносно дрво пореклом из Кине. Расте до 15 метара у висину, а може да поживи и 100 година. Сади се у јесен и пролеће, а цвета од априла до маја пре него што се појаве листови. Има крупне љубичасто-плаве цветове јаког мириса који привлачи пчеле. Једина мана му је што је прво цветање три до пет година након садње, али након тога ће пчеле имати стабилан извор хране наредних деценија. Мед од цвета овог дрвета је веома светао скоро провидан, лагане текстуре и пријатног укуса и мириса. Споро се кристализује, има антибактеријска својства и богат је антиоксидансима, па је веома цењен међу потрошачима. Само дрво, осим што брзо расте, отпорно је на сушу и лошије услове земљишта, а веома је декоративно и украс у свакој башти или дворишту.

Аутор: Драгана Петровић

Извор: Агробизнис магазин

ФОТО: Pixabay

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish