Аустралијски емуи у срцу Србије
У селу Чунгул, недалеко од Блаца, смештено је газдинство које ће ускоро постати једно од најнеобичнијих у Србији. На месту где су до недавно пасле овце, сада се формира фарма аустралијских емуа – птица које су, после ноева, највеће на свету. Ова несвакидашња идеја припада Миловану Павићевићу, који је пре две и по године на своје имање донео десет младих емуа из Немачке, са јасним планом да започне производњу јаја за којима расте потражња на европском тржишту.
„Тренутно имамо пет женки и пет мужјака, који сада достижу полну зрелост,“ каже Милован. „Планирамо да проширимо стадо на 50 јединки и фокусирамо се на производњу јаја, која су посебно цењена због хранљивих вредности.“
Јаја емуа, како објашњава, богата су протеинима и одлична су за спортисте, али све више привлаче пажњу и у гастрономским круговима, где се користе за припрему специјалитета. Једно јаје може заменити чак 10 кокошјих јаја, што их чини посебно интересантним за професионалне куваре.
Иако због пословних и породичних обавеза Милован проводи много времена у Бечу, у његовом одсуству о фарми брину комшије. Пространо имање Павићевића пружа довољно места за птице, које имају приступ хектарским пашњацима и прилагођеној штали у којој су некада боравиле овце.
„Емуи су занимљиве животиње, једу све – жито, кукуруз, зељасте биљке, па чак и траву. Пре неколико месеци овде је била велика коровска трава, коју су они лако попасли. Ко год дође, задиви се њима јер их никада није видео у нашем крају,“ додаје Милован.
Поред производње јаја, Милован планира да на имању развије туристичке садржаје. Посетиоци ће моћи да упознају ове необичне птице, али и да уживају у етно-селу које ће бити изграђено у оквиру газдинства.
„Замишљам да створим оазу која ће дочарати дух Аустралије у срцу Србије. Туристи ће имати прилику да виде емуе из близине, да пробају специјалитете од њихових јаја, али и да се опусте у традиционалној српској атмосфери,“ каже Милован.
Иако емуи потичу из топлих крајева, одлично су се прилагодили условима на Чунгулским пољима. Отпорни су на хладноћу, нису захтевни за одржавање, а њихово присуство додатно обогаћује пејзаж овог дела Србије.
Према речима мештана, Чунгул би захваљујући овој фарми могао постати нова туристичка атракција општине Блаце. Уз подршку локалне самоуправе, која ради на побољшању путне инфраструктуре, ово газдинство има потенцијал да привуче посетиоце из целе Србије, па и шире.
Фарма Милована Павићевића није само прича о необичној идеји, већ и о инспирацији да се из страсти према животињама створи нешто потпуно јединствено. У Чунгулу, аустралијски емуи постају нови симбол иновације и љубави према природи.
Извор: РТС
Фото: Снимак екрана РТС